Jaką wybrać nawigację GPS – z mapami czy bez?

Wybierając jeden z dostępnych na rynku systemów nawigacyjnych (najpopularniejsze to: Aristo, Audiomedia, Becker, Blaupunkt TravelPilot,  BLOW CAR SYSTEM,  Clarion Map, Cruser, Dell, Era/T-mobile, NavRoad,  Smart GPS, Syngio, Thomson, TrakUNICOM i Westin) kierowcy stają przed wyborem, czy pójść “na gotowe” i wybrać wersję z zainstalowanym zestawem map nawigacyjnych, czy może pokusić się o samodzielny wybór oprogramowania.

Reklama

mapy samochodowePierwsza opcja wydaje się szybsza i prostsza. Jednak coraz więcej osób wybiera sam sprzęt i dokupuje do niego zestaw map w wersji box. Zaaferowani wyborem najlepszego sprzętu odkładają wybór oprogramowania na później, po to aby móc dokładnie sprawdzić, które mapy naprawdę spełnią ich wymagania. Bo nawet najlepszy sprzęt bez odpowiednich map może okazać się bezużyteczny.

Najważniejszym kryterium przy wyborze zestawu map do urządzeń GPS powinna być możliwość jego wygodnej aktualizacji.  Najwięksi i najbardziej zaufani producenci map cyfrowych takich jak Autopilot, Automapa, Garmin, Navigo, czy NavRoad rzadko udostępniają tę usługę gratis. Najczęściej przy zakupie klient otrzymuje np. rok darmowej aktualizacji. Potem musi wybrać, czy woli sam przedłużać licencję (zwana tez subskrypcją) i dostawać “z automatu” wszystkie możliwe aktualizacje przez określony okres czasu, czy może jednak raz na czas wybrać się na zakupy i dokupić pakiet aktualizacji w momencie kiedy np wybiera się w dłuższą podróż. Pierwszy model wymaga większych nakładów finansowych, ale gwarantuje większa aktualność oprogramowania. W drugim narażamy się na pewne niedoskonałości, ale jest to bardzo przystępne rozwiązanie dla kierowców, którzy potrzebują nawigacji samochodowej głównie przy specjalnych okazjach – np. w czasie wyjazdu na wakacje.

Oczywiście sposób aktualizacji to nie jedyna kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze map – ważna jest także dokładność odwzorowania terenu, ilość POI (punktów użyteczności publicznej takich jak autoradary i stacje benzynowe), możliwość łatwego upgrade’u (np powiększenia mapy polski do mapy europy bez wykupowania nowej licencji.Ale pamiętajmy, że to właśnie nieaktualne mapy zawodzą najbardziej.

Stopka autorska: Automapa – http://licencjaautomapa.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Komentowanie zamknięte.