Nebulizator w leczeniu najmłodszych

Inhalacje to jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Sposób, jak pokazuje praktyka, niezwykle skuteczny i co ważne małoinwazyjny, bezpieczny i przyjazny nawet dla małych dzieci. Sama inhalacja jest zabiegiem niezwykle prostym, polegającym jedynie na wdychaniu substancji leczniczej. W przypadku urządzenia takiego jak nebulizator, substancja lecznicza – może być to lek lub zwykła sól fizjologiczna – zostaje przez to urządzenie rozpylona do ściśle określonej wielkości kropli, które następnie wraz z wdechem trafiają do miejsca przeznaczenia, czyli gardła, krtani, oskrzeli czy płuc.

Reklama

Nebulizator, a astma

Leczenie najmłodszych inhalacjami staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne, a dzięki dostępności takich urządzeń jak wspomniany nebulizator, powszechnie dostępne także w warunkach domowych. Po pierwsze, lekarze coraz częściej decydują się rozpoczęcie terapii zwykłych przeziębień u małych dzieci nie od antybiotyków, ale właśnie od łagodniejszych leków wziewnych. Po drugie, koszty takich urządzeń nie są obecnie wygórowane – prosty inhalator możemy kupić już za kwotę niewiele większą jak 100zł. Po trzecie, inhalacje stanowią nieinwazyjny sposób aplikacji leków, a zatem w przypadku dzieci, są przez nie najlepiej tolerowane – oczywiście pierwsze aplikacje mogą budzić opory najmłodszych, ale wystarczą dwie-trzy inhalacje i nawet małe dzieci szybko przyzwyczają się to takiego sposobu leczenia.

Jedną z największych zalet inhalacji najmłodszych, jest możliwość szybkiego złagodzenia objawów przeziębienia czy innego typu stanów zapalnych gardła. Dokuczliwy kaszel, katar czy świszczący oddech to dolegliwości, z którymi rodzice małych dzieci mogą walczyć już przy użyciu zwykłej soli fizjologicznej. Nebulizator rozpyla sól w nosie, gardle i dalej w oskrzelach, pomagając w odksztuszaniu utrudniających oddychanie wydzielin, łagodząc w ten sposób objawy choroby i pomagając zasnąć choremu dziecku. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, nieodzowna okazuje się oczywiście wizyta u lekarza. Jednak także i w tym przypadku możemy poprosić o przepisanie dziecku leków wziewnych, które następnie będą podawane dziecku drogą inhalacji. Taka forma leczenia najmłodszych oszczędza im stresu związanego z przełykaniem leków – dla wielu dzieci jest to nieprzekraczalna bariera, której łamanie wiąże się często z płaczem i krzykiem – i co ważne, przynosi szybkie efekty działania. Często już dwie-trzy inhalacje w sposób zdecydowany wpływają na poprawę oddychania, ograniczając szczególnie dolegliwe dla dziecka objawy zapalenia górnych dróg oddechowych – kaszel oraz katar.

Stopka autorska: aptekasupervita.pl – nebulizator

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz