Nie wynajmiesz mieszkania kupionego z pomocą MDM

Każdy młody człowiek, który chce skorzystać z programu Mieszkania dla Młodych powinien się przygotować na pewne ograniczenia i sankcje narzucane w przez państwo. Pewien przepis może jednak szczególnie zdziwić przyszłych beneficjentów rządowych dopłat. Chodzi o zakaz wynajmu mieszkania przez okres 5 lat od daty jego zakupu.

Reklama

MDM

Jeśli nie znasz warunków programu Mieszkania dla Młodych, to przeczytaj o nich w tym artykule.

Ograniczenie o którym mowa zawarte jest w artykule 14 ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania (Dz. U. z 2013 r., poz. 1304)  Akt prawny stanowi w tym miejscu, że jeśli nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości wynajął lub użyczył mieszkanie innej osobie, musi zwrócić środki uzyskane z programu.

Ustawa dokładnie wylicza wysokość kwoty, która podlega zwrotowi w razie złamania przepisów. Jeśli więc po dwóch latach zdecydujemy się wynająć nasze mieszkanie, to będziemy musieli oddać aż 3/5 wartości środków, uzyskanych z programu Mieszkania dla Młodych. Zwrotu należy dokonać w terminie 60 dni od dnia wystąpienia zdarzenia.

Jeszcze gorsze konsekwencje spotkają nas w przypadku zatajenia informacji o wynajęciu mieszkania. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni do bezzwłocznego zwrócenia pieniędzy wraz z odsetkami ustawowymi naliczanymi od dnia wystąpienia zdarzenia.

Te ograniczenia mogą być powodem wielu absurdalnych sytuacji. Za przykład weźmy statystycznego Pana Kowalskiego, który w ramach programu MDM kupuje mieszkanie w Gdańsku. Po roku od dnia zakupu otrzymuje od swojego pracodawcy propozycje awansu. Warunkiem jest jednak przeprowadzka do innego miasta. W myśl przepisów uczyni on lepiej, jeśli na czas swojej nieobecności pozostawić lokal pusty, niż go wynajmie.

Program Mieszkania dla Młodych powinien pomagać młodym ludziom w zakupie swojej pierwszego lokalu. Niektóre jego przepisy nie przystają jednak do obecnej rzeczywistości.  Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo wymagający i często zmusza pracownika do zmiany miejsca zamieszkania. Dlaczego więc w ustawie, która ma wesprzeć młodych ludzi znajdują się tak nieprzyjazne przepisy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej złagodzi nieco ustawowe restrykcje – również w zakresie zakazu wynajmu mieszkania. To jak będzie w rzeczywistości okaże się jednak dopiero w trakcie funkcjonowania rządowego programu.

Więcej informacji o ograniczeniach w ustawie wprowadzającej program Mieszkania dla Młodych przeczytasz w tym artykule.

Stopka autorska: Sprawdź program MDM – http://mieszkaniedlamlodych.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz