Jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?

Chyba każdy rodzic miał w swoim życiu chwile zwątpienia, zmęczenia i rezygnacji. Dzieci potrafią dać w kość nawet najbardziej cierpliwemu opiekunowi. Jak więc poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem, z dzieckiem które nie słucha poleceń i nie przestrzega żadnych zasad? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka trudna.

niegrzeczne dzieckoKluczem do sukcesu jest konsekwencja. Na pewno zdarzało Ci się, mówić jedno a robić coś zupełnie innego. Kiedy już miałaś dość ustępowałaś dziecku dla świętego spokoju. Dzieci jednak są bardzo mądre i szybko się uczą. Coś co dla Ciebie jest jednorazowym ustępstwem one potraktują jako stałą zasadę i przy następnej okazji będą próbowały ją na Tobie wymusić. Niestety jest to prosta droga do tego, aby wychować sobie niegrzeczne dzieci.

Bycie konsekwentnym jest trudne z wielu powodów. Między innymi dlatego, że wymaga dużo cierpliwości i koncentracji. Najpierw musisz ustalić zasady panujące w domu a później ich przestrzegać. Jeśli tego nie zrobisz w Twoim domu zapanuje chaos, ponieważ Twoje dziecko nie będzie wiedziało jak powinno się zachować w danej sytuacji a Ty będziesz podejmowała przypadkowe decyzje w zależności od Twojego nastroju. Kiedy już nie będziesz w stanie sobie z tym wszystkim poradzić warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Zwrócenie się o pomoc do psychologa jest przez niektórych postrzegane jako powód do wstydu, oraz wiąże się z poczuciem porażki. Jednak tak naprawdę jest to oznaka odwagi i chęci poprawienia jakości swojego życia. Dobro dziecka jest najważniejsze dla każdego Rodzica i w takich kategoriach należy to rozważać. Pomagacie sobie, dzięki czemu jesteście bardziej pewni siebie jako Rodzice. Poszerzając swoją wiedzę na temat wychowania dzieci dajecie wyraz temu jak bardzo odpowiedzialnie podchodzicie do tej funkcji. Wasze dziecko również zyskuje bardzo wiele. Przede wszystkim czuje się bezpieczniej, znając zasady panujące w domu i granice, których nie powinno przekraczać. Wie, za co może oczekiwać nagrody a za co kary. Czyni to jego świat bardziej uporządkowanym a przez to przewidywalnym.

Jedno jest pewne najważniejsza dla dziecka jest miłość rodziców i czas spędzony razem. Tego nic mu nie zastąpi.

Stopka autorska: niegrzeczne dzieci – http://www.nianiuratuj.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz