Jakie nieruchomości w Gliwicach

Rozrzut cenowy jest duży. Podobnie jak wielkość, warunki i wyposażenie. Jednak nieruchomości w Gliwicach warto oglądać. Choćby po to, żeby mieć pojęcie o tym, co dzieje się na rynku.

Reklama

nieruchomości w gliwicachNiemal dwieście tysięcy mieszkańców, zróżnicowana zabudowa i dość duża powierzchnia sprawiają, że Gliwice są jednym z typowych polskich miast. Bez znaczących cech charakterystycznych, ale też wystarczająco odróżniające się od reszty, żeby zapewnić mieszkańcom identyfikację z miejscem.

Jeżeli chodzi o nieruchomości w Gliwicach są dość zróżnicowane. Można tam znaleźć zarówno lokale w kamienicach, jak i blokach z wielkiej płyty czy budynkach postawionych w ostatnim czasie. Jak wygląda lokalny rynek? W jakim segmencie nieruchomości Gliwice wydają się miejscem atrakcyjnym?

Najtańsze lokale to w starych, dziewiętnastowiecznych kamienicach robotniczych. Takie nieruchomości to wybór obarczony sporym ryzykiem. Przede wszystkim ze względu na ich bardzo niski standard. Zdarzają się takie, w których toaleta znajduje się na piętrze. Ogrzewanie węglowe wykorzystujące piece kaflowe jest normą. Zaletą są niskie ceny takich mieszkań. Koszt metra kwadratowego nie przekracza bowiem 2,5 tys. zł. Często też takie nieruchomości położone są w atrakcyjnych miejscach z dobrym dojazdem. Kogo nie odstraszają ewentualne koszty remontu, ten może znaleźć stu metrowe mieszkanie położone w centrum miasta w cenie około 200 tys. zł.

Mieszkania w blokach są nieco droższe. I mniejsze. Cena metra kwadratowego to w przypadku takich nieruchomości przynajmniej 2,8 tys. zł. Za te pieniądze można mieć jednak jedynie lokal nadający się do remontu. Oznacza to konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Mieszkania, w przypadku których ceny nie przekraczają trzech tysięcy złotych wymagają sporych nakładów, jednak mimo to należą do atrakcyjnych. 160 tys. zł za nieruchomość o powierzchni niespełna 60 m kwadratowych. Za te pieniądze klient otrzyma trzy niewielkie pokoje na trzecim piętrze w bloku z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Są też nieco droższe propozycje. Takie, jak nieruchomości w wyremontowanych kamienicach w centrum miasta czy nowych budynkach na jego obrzeżach. W pierwszym przypadku ceny zaczynają się od 3,5 tys. zł za metr kwadratowy. Mieszkania są jednak dość duże i koszt zakupu zwykle przekracza ćwierć miliona złotych. Za te pieniądze zyskuje się jednak nieruchomość położoną w centrum miasta, z niezłym rozkładem i ciekawym widokiem.

Z kolei mieszkania wybudowane w ostatnim czasie to ceny zaczynające się od 4 tys. zł za metr kwadratowy. To mieszkania raczej małe, położone w dzielnicach oddalonych od centrum i stosunkowo słabo skomunikowanych. Mają swoje zalety – niezłą szczelność energetyczną, która pozwala obniżyć koszty i spokojne sąsiedztwo. Żeby jednak kupić mieszkanie pięćdziesięciometrowe, trzeba wydać około dwustu tysięcy złotych.

Rynek nieruchomości w Gliwicach jest stosunkowo zróżnicowany i pozwala znaleźć wiele ciekawych ofert. Trzeba jednak pamiętać, że – tak jak w wielu innych miastach tej wielkości – podaż mieszkań jest ograniczona. A co za tym idzie – wybór nie jest tak duży jak gdzie indziej.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz