Niezastąpione magnesy ferrytowe

Na co dzień niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, jak wszechstronne zastosowania mogą mieć znane nam przecież, chociażby z lekcji fizyki w szkole, magnesy. Dzięki nim można obecnie wykonywać tak różne czynności, jak oczyszczanie powierzchni lotnisk z metalowych zanieczyszczeń czy na przykład przenoszenie ładunków.

Charakterystyka magnesów ceramicznych

Najczęściej spotykanym rodzajem magnesów, wszechstronnie dzisiaj wykorzystywanych, są magnesy ferrytowe, produkowane z kompozytu tlenków żelaza i baru oraz węglanu strontu, z tym, że w ostatnich latach, z uwagi na względy ekologiczne, coraz częściej bar zastępuje się strontem. Stosuje się przy tym technologię charakterystyczną dla materiałów ceramicznych, a same magnesy nazywa się inaczej magnesami ceramicznymi.

Ferryt jest, podobnie jak wyroby ceramiczne, materiałem kruchym i delikatnym, dlatego też obróbka magnesów ferrytowych polega jedynie na szlifowaniu i wymaga używania specjalnych diamentowych narzędzi. Jednocześnie, ponieważ ferryt jest odporny na korozję, nie ma potrzeby pokrywania powierzchni powłokami antykorozyjnymi. Tego typu magnesy są odporne także na wysoką temperaturę i charakteryzują się stosunkowo niską ceną.

Sposoby produkcji

Trzeba bowiem zaznaczyć, że magnesy te są produkowane stosunkowo niskim kosztem, na ogół tak zwaną metodą suchą, to jest pod ciśnieniem, poprzez prasowanie i spiekanie, a następnie magnesowanie w polu magnetycznym. Powstałe w ten sposób wytwory określa się jako magnesy izotropowe, a ich cechą charakterystyczną jest to, że można je magnesować w różnych kierunkach. Ich oddziaływanie jest nieco słabsze, niż w przypadku drugiego rodzaju magnesów ferrytowych – anizotropowych.

Magnesy anizotropowe wytwarza się z kolei tak zwaną metodą mokrą, która polega na wtryskiwaniu materiału do określonej formy i jednoczesnym poddawaniu go działaniu pola magnetycznego. Magnesy anizotropowe mają silniejsze oddziaływanie, ale mogą być magnesowane tylko w jednym kierunku, nadanym w trakcie procesu produkcyjnego.

Wielorakość zastosowań

Jeśli chodzi o zastosowania magnesów ferrytowych, to jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Dość wspomnieć, że wykorzystywane są między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, na przykład do produkcji silników elektrycznych czy sprzęgieł magnetycznych i hamulców oraz w wielu innych gałęziach przemysłu. Ogromną rolę odgrywają także w różnego rodzaju urządzeniach klimatycznych i wentylacyjnych stanowiąc trzon tak zwanych separatorów oddzielających zanieczyszczenia, czy w urządzeniach pomiarowych, takich jak wodomierze, gazomierze lub taksometry.

Magnesy ferrytowe mają też zastosowanie w meblarstwie, gdzie są powszechnie wykorzystywane jako urządzenia zamykające oraz przed wszystkim w elektronice. Trudno sobie wyobrazić współczesne systemy komputerowe z urządzeniami wspomagającymi, takimi jak głośniki, mikrofony bez magnesów. Stosuje się je również w magnetronach, czujnikach, filtrach przeciwzakłóceniowych, transformatorach oraz zabawkach czy wreszcie modelarstwie.

Źródło: BIEGUN – producent magnesów ferrytowych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz