Nowoczesne oświetlenie – jakie wybrać?

Wybierając nowoczesne oświetlenie warto zwrócić uwagę na kilka jego cech charakterystycznych. Tak, aby jak najlepiej wykorzystać to, co daje nam technologia.

Reklama

Po pierwsze – jest energooszczędne

Dieta herbalife

Pierwszym, niezwykle ważnym argumentem na rzecz wyboru oświetlenia, które przede wszystkim spełnia wymagania dotyczące zużycia energii jest rosnąca jej cena. W ciągu ostatnich lat koszty zakupu prądy poszły w górę o połowę. Oznacza to, że za oświetlenie salonu trzeba zapłacić o pięćdziesiąt procent więcej niż jeszcze kilka lat temu. Taka sytuacja niesie za sobą konkretne następstwa – a mianowicie potrzebę oszczędzania.

Z tego właśnie względu nowoczesne łazienki powinny uwzględniać energooszczędność zastosowanych środków. Bardzo ważny staje się więc taki dobór źródła światła, który gwarantuje maksymalne wykorzystanie pobieranego prądu. Bez strat związanych min. z ciepłem produkowanym przez żarówki starego typu. Dobrze jest też w taki sposób zaprojektować nowoczesne oświetlenie pokoju, aby źródło światła umieszczone było w takim miejscu, które zapewnia jak najlepszą ekspozycję. W ten sposób oświetlić można większy obszar, a co za tym idzie – mniejsze są straty prądu.

Po drugie – dostosowane do wymagań organizmu

Oko ludzkie przystosowane jest do działania w świetle słonecznym. Nie trzeba prowadzić skomplikowanych badań, żeby się o tym przekonać. Wystarczy wyjść w nocy na ulicę przy zgaszonych latarniach. Pole widzenia jest minimalne, można dostrzec jedynie obiekty oświetlone. Z tej konstatacji wynika kolejna, tym razem dotycząca oświetlenia wnętrz. Chodzi o to, że nowoczesne oświetlenie powinno być dopasowane do takiej, a nie innej konstrukcji ludzkiego oka. Co z tego wynika?

Przede wszystkim to, że używane żarówki powinny mieć odpowiednią jasność. Jeśli będą za ciemne, oczy będą się szybciej męczyły. Będą też bardziej podatne na różne schorzenia, większe będzie ryzyko pogorszenia ostrości widzenia. Warto także zwrócić uwagę na kolor emitowanego światła. Powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to źródło światła dostosowane do konkretnych działań. Przykładowo, jeśli wiemy, że będziemy czytać leżąc na kanapie, dobrze jest zadbać o to, żeby znajdowała się tam lampa.

Po trzecie – dopasowane do wystroju wnętrza

Kosztowny, ozdobiony setką kolorowych szkiełek żyrandol może sprawdzić się w barokowym pałacu albo w kościele. W nowoczesnym wnętrzu będzie wyglądał niezbyt fortunnie. To radykalny przykład, jednak dobrze ilustrujący spostrzeżenie, wedle którego nowoczesne oświetlenie musi być dopasowane do charakteru wnętrza, w którym jest montowane.

Dobrze jest więc zwrócić uwagę na styl i na kolorystykę, a także na sposób montażu oświetlenia. Każdy element gra rolę i każdy może przesądzić o tym, że dane wnętrze zyska lub straci po zamontowaniu tej, czy innej lampy. Kto o tym zapomina, może narazić się na estetyczny zgrzyt, który będzie niezwykle irytujący.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz