Red Hot Chili Peppers – nowy album

Pewnie każdy fan kalifornijskiej kapeli Red Hot Chili Peppers zastanawia się, czym popularny kwartet zaskoczy nas w roku 2011. Jak bowiem wiadomo, w ostatnim tygodniu lata, 30 sierpnia, pojawi się w sprzedaży ich najnowszy, pierwszy od pięciu lat studyjny album zatytułowany I’m With You.

Reklama

Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers

To już dziesiąte wydawnictwo w 28letniej karierze grupy słynącej z oryginalnego połączenia wpływów rockowych i funkowych. Pamiętajmy jednak, iż każdy nowy album oznacza też ewolucję zespołu i wprowadzenie do repertuaru czegoś zupełnie nowego. Tym razem jest to szczególnie podkreślane, jako że do zespołu dołączył nowy gitarzysta Josh Klinghoffer. Na krążku zapewni nie tylko gitarę, ale także bas, keyboard, perkusję oraz dodatkowy wokal. Wniesie całą swoją ‚Joshowatość’, jak zapewnił w jednym z wywiadów Chad Smith. Klinghoffer wszedł na miejsce Johna Frusciante, który opuścił Red Hot Chili Peppers w grudniu 2008 roku, czując iż już nie spełnia się w pełni w kapeli i pragnąc rozwijać swoje projekty solowe.

Wracając do Red Hot Chili Pepper, zmiany dotyczą także starych wyjadaczy. Rick Rubin, producent RHCP od 20 lat, zapewnia, iż śpiew Anthonego Kiedia jeszcze nigdy nie brzmiał tak dobrze jak na tej płycie. Jest mocny i melodyjny.

Wokalista przeszedł długą drogę od rapowania, jakim wypełniał przestrzeń nagraniową w latach osiemdziesiątych. Czymś nowym zaskoczy nas także basista Flea, który podczas przerwy w działalności grupy uczył się teorii muzyki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W czasie procesu twórczego oraz podczas sesji nagraniowej skomponował wiele melodii na pianinie, z których część również trafi na I’m With You. Nie mówiąc już o tym, iż zmieniło się samo jego podejście do pisania muzyki i zaraził nim przyjaciół.

Nowe piosenki Red Hot Chili Peppers to już nie tylko ewolucja improwizowanych jamów (choć takie też tu się znajdą), ale także kompozycje skrupulatnie przemyślane w oparciu o teorię muzyki. W końcu Chad Smith obiecuje, iż zrobił wszystko co w jego mocy, by piosenki brzmiały jak najlepiej, niezależnie od tego czy zaproponuje nam najprostszy perkusyjny beat czy coś naprawdę ekscytującego. Podkreśla, że wszystko będzie zwierzęce i naturalne. Już wkrótce się przekonamy.

Stopka autorska: Red Hot Chili Pepper – http://rhcpmania.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.6/10 (liczba ocen: 25)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz