Nurkowanie – od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby nauczyć się nurkować. Jeśli Ty także masz takie ambicje, przed Tobą wiele nauki, ale także niesamowita przyjemność przebywania w podmorskich krainach. Podstawowe umiejętności można opanować podczas organizowanych kursów – instruktor zadba o to, abyś był bezpieczny, gdy już będziesz pod wodą. Wyposaży Cię w odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zatroszczy się, abyś nauczył się odpowiednich reakcji.

Reklama

NurkowanieNa początek kwestia sprzętu do nurkowania. Jego odpowiednie zamontowanie jest niezwykle istotne. Warto dokładnie nauczyć się montażu, a po dłuższych przerwach sprawdzać, czy na pewno nie ma się z tym kłopotów. Łączenia wymaga butla, KRW (czyli kamizelka ratowniczo-wyrównawcza) oraz automat oddechowy. Oczywiście wszystko to trzeba zgromadzić. Sprzęt koniecznie musi być odpowiednio dopasowany, a więc na przykład nie może zdarzyć się tak, że pożyczysz od kogoś kamizelkę ratowniczo- wyrównawczą, która będzie na Ciebie zbyt duża. Taki pomysł odbije się negatywnie na poruszaniu się pod wodą – butla zamiast pozostawać na swoim miejscu będzie przechylać się w prawo lub lewo, przez co trudno będzie poruszać się w wybranym przez siebie kierunku. Należy także potrafić odczytywać wskazania ciśnieniomierza. Kluczową kwestią jest sprawdzenie automatu do oddychania. Od tego, czy jest drożny zależy przecież Twoje życie pod wodą. Trzeba opanować odpowiednią technikę wyjmowania automatu oddechowego z ust. Ważne jest także to, aby potrafić wyczyścić maskę. Kolejną sprawą jest odpowiednie wejście do wody i wyjście. Bardzo ważne jest także to, aby opanować właściwą pływalność, na co także są odpowiednie ćwiczenia, które należy wykonywać.

Dla bezpieczeństwa nurkowanie odbywa się wspólnie z partnerem. Jest to dla początkującego nurka z jednej strony sytuacja, która polepsza jego samopoczucie, ale także wiąże się z większą presją. Nurkuje się razem z parterem, który może pomóc w awaryjnej sytuacji, więc lęk może się dzięki tej świadomości zmniejszyć. Z drugiej strony nurkowanie wspólne z drugą osobą oznacza także odpowiedzialność za nią, w razie gdyby wymagała pomocy. Aczkolwiek wspólne nurkowanie ma to do siebie, że można się z drugą osobą podzielić niesamowitymi podwodnymi przeżyciami zarówno na bieżąco za pomocą gestów, jak i potem, gdy już wyjdziesz na ląd.

Nurkowanie wymaga opanowania wielu umiejętności. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć w trakcie odpowiednich kursów, a nagrodą za ciężką pracę jest możliwość spędzania czasu pod wodą i rozwijania swojego nietuzinkowego hobby.

Stopka autorska: nurkowanie – http://biuletyn.fotopodwodna.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz