O czym pamiętać jeszcze przed budową domu?

Budowa domu to proces wieloetapowy, który pochłania sporo czasu i pieniędzy. Należy wobec tego dokładnie wszystko przemyśleć i zaplanować. Trzeba określić, czy projekt ma być gotowy czy na indywidualne zamówienie. Każde z tych rozwiązań ma zalety i pewne wady. Przed rozpoczęciem budowy domu należy również zastanowić się nad tym, czy ma być on parterowy czy piętrowy. Istotny jest także kształt budynku, podział i układ pomieszczeń. Pomyśleć trzeba o garażu, kotłowni, stolarce okiennej.

Czas na zaplanowanie budowy domu

Do wybudowania domu konieczny jest odpowiedni projekt. Można wybrać jeden z wielu gotowych lub zdecydować się na zaprojektowanie wymarzonego budynku od podstaw, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Pamiętać trzeba o tym, aby projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tańszym i szybszym rozwiązaniem będzie projekt katalogowy. Można poznać kosztorys, zobaczyć wizualizacje. Stworzenie projektu dedykowanego zajmuje więcej czasu i jest znacznie droższe. Kolejną kwestią jest to, jakie rozmiary ma mieć budynek. W zależności od potrzeb domowników i ich preferencji wybór padnie na dom parterowy lub piętrowy. Jeśli budynek będzie zamieszkiwany przez małe dzieci lub osoby starsze, to najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybranie wariantu parterowego. Będzie to tańsze rozwiązanie, ale trzeba liczyć się z mniejszą prywatnością. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń, bo wpływa to na codzienne użytkowanie obiektu. Najważniejsze jest kierowanie się komfortem i funkcjonalnością.

Na co powinno się zwracać uwagę?

Bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie okien względem stron świata. Wpływa to na oświetlenie pomieszczenia i jego ogrzewanie. Zdecydować należy o wielkości przeszkleń. Trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie okien, aby nie było potem problemów z ustawnością elementów wyposażenia. Brak garażu w bryle budynku nie musi stanowić problemu, zawsze można postawić obiekt wolnostojący. Świetną alternatywą dla garażu murowanego jest szybki i łatwy w montażu blaszak. Nie musi stać on na fundamentach, przez co nie wymaga pozwolenia na budowę. Garaż blaszany można w dowolnym momencie zdemontować i przenieść w dowolne miejsce. Nie bez znaczenia będzie również kwestia dotycząca kotłowni. W zależności od tego, w jaki sposób ogrzewa się budynek, wydzielenie osobnego pomieszczenia pełniącego funkcję kotłowni może być zbędne. Przykładem jest korzystanie z pieca gazowego o niewielkiej mocy.

Artykuł powstał we współpracy z pogotowiebudowlane.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz