O czytaniu uchem

W ciągu ostatniego stulecia nośniki dźwięku zmieniały się wiele razy. Pierwszy raz zapisu dźwięku dokonano w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Sztuka ta udała się Thomasowi Edisonowi. Jego wynalazek potrafił odtwarzać dźwięk zapisany uprzednio na cylindrach woskowych. Edison upowszechnił fonograf, dzięki czemu muzyka mogła zawitać w progi zamożniejszych ludzi. Kolejne lata przynosiły następne modyfikacje, czego efektem było powstanie dysków odtwarzanych za pomocą gramofonu.

Reklama

W połowie dwudziestego wieku pojawiła się płyta winylowa, która umożliwiała słuchanie muzyki lub tekstu przez co najmniej kilkanaście minut i dawała dużą lepszą jakość dźwięku (później pojawiła się lepsza wersja zwana Long Playem).Mniej więcej w tym samym czasie wynaleziono zapis dźwięku na taśmie magnetycznej. Na początku lat osiemdziesiątych pojawiła się płyta CD. Zastosowany w niej cyfrowy zapis pozwalał umieścić na niej 74 minuty nagrań. Płyty CD królowały bardzo długo, ale i one musiały częściowo ustąpić miejsca. Na boczny tor odstawiły je odtwarzacze mp3. To przyczyniło się do rozwoju branży wydawniczej książek mówionych. Audiobooki zyskały ogromną popularność i wciąż są dobrą alternatywą dla tych, którzy chcą czytać… nie czytając. Do nagrywania powieści zatrudniani są najlepsi polscy aktorzy, przeważnie starszego pokolenia. To właśnie oni pamiętają jeszcze ‘starą szkołę teatralną’ i potrafią jedynie za pomocą głosu wcielać się w różne postacie, czyniąc słuchanie audiobooka fascynującym.

Słuchanie książek często wybierają kierowcy i wszyscy ci, którzy chcą umilić sobie czas lekturą, a nie mają możliwości trzymania książki. Kolejna zaleta audiobooków to ich cena, która jest dużo niższa od ich papierowych wersji (ponieważ ich wydanie nie wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi), a także łatwa dostępność. Nie oznacza to, że możemy już na zawsze zapomnieć o tradycyjnej formie książki. Audiobooki są wspaniałym wynalazkiem, jednak nie uczą ortografii. Dlatego warto czasem sięgnąć po papierową wersję literatury.

Stopka autorska: Audiobooki – brawojasiu.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz