Obowiązki wobec zatrudnianych pracowników.

Każdy z nas prowadząc działalność gospodarczą znajdzie się w końcu w momencie, w którym będzie chciał zatrudnić nowego pracownika.

Reklama

praca

A zatrudnianie pracowników, to czynność nie łatwa i napawa o wiele więcej obowiązków niż Ci się wydaje.

Bo przyjęcie kogoś do pracy tworzy po twojej stronie (pracodawcy) masę obowiązków.

Dlaczego tak jest?

Odpowiedź na to pytanie jest wręcz banalna. To ukształtowanie ludzi od wielu lat, które mówi, że pracodawca ma zawsze przewagę nad pracownikiem, a odpowiednie akty prawne mają starać się tą przewagę niwelować.

Najważniejszym dokumentem do przestrzegania, w trakcie podpisywania umowy jest Kodeks Pracy (notabene z 26 czerwca 1974 roku). Jeśli nasza umowa naruszy choć jedno postanowienie tego Kodeksu, wtedy dana część umowy staje się nieważna. Sam kodeks pracy to zbiór podstawowych przepisów: stosunków pracy, sposobów ich nawiązywania i rozwiązywania, znajdują się również informacje o czasie pracy, wynagrodzeniach za czas normalny i nadliczbowy, system naliczania urlopów.

A więc, zanim zdecydujemy się na zatrudnianie pracowników, warto zapoznać się z danym dokumentem, aby uniknąć później wszelkich niejasności. Warto również zapoznać się z innym kodeksem, w którym znajdują się zapisy o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia.

Jak przystało na państwo polskie, obowiązków jest jeszcze sporo. Kolejnymi są obowiązki, które wynikają z innych ustaw. Należą do nich przede wszystkim: ustawy podatkowe, przepisy o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym.

Ale najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo. Pamiętaj, że decydując się na zatrudnienie pracownika, bierzesz pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo w godzinach pracy. Tutaj nie można zapominać o okresowych badaniach lekarskich, które pracownik musi odbywać raz w roku.

Zapewne widząc te wszystkie obowiązki, budzą one w nas przerażenie. Jednak, co wydatnie widać na naszym krajowym rynku pracy, tak duża liczba obowiązków ma przełożenie na bezrobocie.

Istnieje jednak sposób na ograniczenie swoich kłopotów. Wystarczy zawierać umowy z nowymi pracownikami na okres próbny. Następnie po okresie próbnym, zawrzeć umowę z tymże pracownikiem na czas określony. Na sam koniec zatrudniamy na czas nieokreślony.

Zatrudniać na umowę o dzieło, zlecenie. Ale najważniejszą rzeczą jest myślenie, które nie zwalnia nas z wcześniejszego przemyślenia, czy dany nowy pracownik jest nam w ogóle potrzebny. Przecież czasami lepiej staremu pracownikowi przypisać nowy obowiązek. Bo, póki co, rząd Polski nie stara się ułatwić funkcjonowania pracodawcą, a każdy z nas wie, że im więcej podatków, tym mniej pieniędzy dla pracowników.

Stopka autorska: zatrudnianie pracowników – http://www.itcgrupa.pl/6/dla_pracodawcy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz