Obróbka metali – cięcie laserem

cięcie laseroweCoraz częściej stosowane jest w przemyśle cięcie laserowe. Laser jako środek, który wycina dane kształty w materiale był stosowany już dawno, ale niestety tylko w zaawansowanych laboratoriach. Obecnie cięcie laserowe jest bardzo popularne, a technika poszła na tyle do przodu, że takie maszyny może kupić przedsiębiorstwo, które świadczy usługi obróbki metali. Cięcie laserem ma kilka zdecydowanych zalet w stosunku do innych typów obróbki. Jest to na przykład dokładność wykonania, gładka krawędź czy powtarzalność – tego typu maszyny sterowane są przez komputer.

Reklama

Toczenie to też obróbka

Toczenie to rodzaj obróbki, który jest wykonywany na specjalnych maszynach zwanych tokarkami. Materiał obraca się w jednej osi, a elementem, który skrawa jest nieruchomy nóż umieszczony w suporcie. Toczenie, podobnie jak cięcie laserowe, może być sterowane komputerowo, ale również, co jest bardziej popularne, ręcznie. Tokarz ma do dyspozycji dwie korby, odpowiedzialne za posuw suportu z nożem na boki i przód-tył. Nóż umieszczony jest w osi poziomej obracanego przedmiotu, co jest bezpieczne zarówno dla noży, jak i samego tokarza. Tokarz ma również do dyspozycji pokrętło regulacji obrotów – prędkość, z jaką obraca się materiał zależy od jego rodzaju, a także od kształtu jaki ma zostać wytoczony.

Inne maszyny

Równie często spotykanym urządzeniem w różnego rodzaju warsztatach jest frezarka. To urządzenie pozwala na obróbkę skrawaniem różnych, nawet najtwardszych materiałów. Frezowanie polega na zamontowaniu frezu w główce przypominającej główkę zwykłej wiertarki. W zależności od modelu frezarki po obrabianym materiale będzie poruszać się główka, lub główka może być nieruchomo, za to porusza się cały stół z zamontowanym materiałem. Jak większość obecnie spotykanych maszyn, tak samo i frezarka może być skomputeryzowana – czyli po wprowadzeniu programu sama obrabia podstawiony materiał. Takie frezarki zwane są CNC i pozwalają wytwarzać bardzo skomplikowane przedmioty.

Stopka autorska: Cięcie laserem – http://www.ratpol.pl/PL/ciecie_laserowe.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz