Od kogo najchętniej pożyczamy pieniądze?

Statystyki twierdzą, że co trzeci Polak pożycza pieniądze. Na szczęście, coraz rzadziej zapożyczamy się, żeby przetrwać, a coraz częściej po to, by się rozwijać bądź podnieść stopę życiową. Są też pewne tendencje a propo pożyczania, z jakich warto sobie zdawać sprawę. Być może nawet sami się w nie wpisujemy.

Reklama

Na co wskazują badania?

Według badań zrealizowanych na zlecenie Blue Media Polacy chętniej pożyczają pieniądze od banku, aniżeli od bliskich. Następnie pieniądze pożyczamy od: przyjaciół, biur pożyczkowych, kolegów z pracy, coraz częściej pożyczamy też pieniądze przez Internet, od wiarygodnych firm. Pożyczane środki przeznacza się generalnie na bieżące potrzeby, aczkolwiek jest to wskaźnik o wiele niższy niż na  przykład przed rokiem. Oznacza to, że ogólna sytuacja życiowa Polaków uległa poprawie. Często też teraz pożyczone pieniądze przeznacza się na dobra materialne i wypoczynek. W porównaniu do ostatnich lat okazuje się, że Polacy rzadziej pożyczają od rodziny, a częściej od przyjaciół i od banków. Może to wskazywać na pewne rozluźnienie relacji rodzinnych. Młodzi ludzie po pożyczkę zwracają się do rodzin, za to osoby starsze do banków. Sektor bankowy cieszy się doskonałą reputacją, tak jak w ubiegłych latach, co może również stanowić wyjaśnienie, dlaczego Polacy wolą banki. Badania wykazały dodatkowo, że ponad połowa Polaków chce pożyczać pieniądze innym. I to także ciekawa zależność, ponieważ z jednej strony niechętnie zapożyczamy się u bliskich, a z drugiej jesteśmy gotowi im pożyczać pieniądze.

Wnioski nasuwające się z badań

Wnioski nasuwające się z badań wyraźnie wskazują, iż Polacy mają nieco lepszą sytuacją finansową aniżeli parę lat temu. Na dodatek, teraz jesteśmy bardziej zdeterminowani, by dzięki zobowiązaniom finansowym podnosić swoją stopę życiową. Badania pokazują, że polskie banki cieszą się wiarygodnością. Interesujące są natomiast odwołania dotyczące zapożyczania się u rodziny. Polacy niechętnie to robią, co może świadczyć o tym, że nie chcemy długofalowych zobowiązań wobec najbliższych, które mogłyby odbijać się na relacjach z nimi.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz