Odnawialne źródła energii przy budowie domu

Coraz modniejsze w naszym kraju staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych, a także przy budowie domów ekologicznych. Choć tych dalej jest nie wiele ze względu na początkowe wyższe koszty budowy to i tak jak zapewniają nas suche liczby oraz niezliczone ilości fachowców inwestycja taka jest dużo bardziej opłacalna od tradycyjnego domu.

Reklama

Powody tak na prawdę, które od razu przemawiają za tym, że takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne są dwa:

  1. elektrownia wiatrowaPierwszy to różnego rodzaju dopłaty z Unii Europejskiej oraz atrakcyjne kredyty, które pozwalają zmniejszyć koszty zakupu nawet o około połowę. W przypadku kolektorów słonecznych może to być nawet 45%!
  2. Druga sprawa to najzwyklejsze oszczędzanie na ogrzewaniu domu czy też oszczędności w wykorzystaniu wody. Niektóre źródła podają, że w całym cyklu żywotności domu prawie 84% kosztów całości to właśnie opłaty związane z eksploatacją a także ogrzewaniem. Nie wszyscy pewnie też wiedzą, że koszty te można obniżyć w skali całego „życia” domu o prawie połowę.

Postaram się rozszerzyć powyższy punkt wyjaśniając w jaki sposób koszty te można zmniejszyć. Głównie chodzi o odpowiednią izolację ścian i całego domu, ponieważ to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła. Budowa domu energooszczędnego to także wybór dobrych energooszczędnych okien. Wybór okien to nie łatwa sprawa ponieważ aktualnie na rynku jest tego bardzo wiele ale podstawą jest współczynnik przenikania ciepła, najprościej mówiąc im jest on niższy tym dla nas lepiej. W przypadku okien by poprawić ich szczelność stosuje się tzw. ciepły montaż okien. Polega on na uszczelnieniu miejsc w których okna są osadzone. Stosuję się tu również terminologię zwaną mostkami termicznymi są to po prostu miejsca, które mają słabe właściwości izolacyjne, czyli miejsca w których może dojść do przemarzania ścian czy też dostania się wilgoci do środka. Do zabezpieczania mostków termicznych stosuje się zazwyczaj:

  • Pianki montażowe
  • Folie oraz różne rodzaje taśm
  • Folie paroprzepuszczalne

Kolejnym modnym ostatnio tematem są przydomowe elektrownie wiatrowe. Temat bardzo modny i ciekawy jednak trzeba na początku wyjaśnić, że profesjonalne turbiny i wiatraki przekraczają swoją ceną możliwości finansowe typowego Kowalskiego. Dlatego też jeśli ktoś marzy o pozyskaniu energii z tego źródła najlepiej jest to wykonać domowymi sposobami i samodzielnie zbudować taki wiatrak. Energię, którą wytworzy turbina zazwyczaj wykorzystuje się do ogrzewania wody np. w bojlerze. Interesującym może być również fakt, że turbina w takim wiatraku zaczyna pracować już przy prędkości wiatru na poziomie 4m/s, a optymalną wydajność ma przy około 14m/s!

Stopka autorska: Budowa domu – http://muratordom.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz