Odpoczynek a spędzanie wolnego czasu

W dzisiejszych czasach człowiek zaprogramowany jest tak, żeby wręcz każdą swoją wolną chwilę poświęcać obowiązkom i pracy zawodowej. Dochodzi do tego, że nie wiemy co z sobą zrobić, kiedy nadchodzą dni urlopu. Dzieje się tak właśnie dlatego, że staramy się pracować dłużej i ciężej, jesteśmy wręcz do tego zmuszeni. Mamy być wydajni, efektowni i szybcy co prowadzi do wyścigu szczurów.

Reklama

W rezultacie doświadczamy uczucia wypalenia, co może nawet prowadzić do wielu chorób i problemów w życiu osobistym. Dlatego, kiedy nadejdzie upragniona chwila wypoczynku, mamy wręcz obowiązek w świetle tego wszystkiego, żeby zadbać o regenerację naszego zmęczonego  codziennym „wyścigiem szczurem” organizmu. Tymczasem, większość osób pracuje po kilka lub kilkanaście godzin, a czas, który zostaje w ciągu reszty dnia marnuje na byle jakim odpoczynku. Spośród dostępnych form relaksu wybiera się gry internetowe, telewizję, rzadziej książki czy wyjścia na kulturalne wydarzenia.

Z kolei, tak samo jak posiadamy możliwość wyboru, tego , jak pokierować naszymi codziennymi obowiązkami w pracy, mamy też swobodę w planowaniu swojego czasu wolnego od niej. W tej dziedzinie też potrzebna jest umiejętność zarządzania. Warto sobie uświadomić, że przede wszystkim, czas wolny to czas, kiedy nie musimy pracować. A skoro tak, powinniśmy wykorzystywać go jak najlepiej tylko potrafimy. Często jednak zdarza się, że z braku pomysłów, środków lub po prostu ogólnego przemęczenia poświęcamy swoje wolne chwile na nicnierobienie. Kiedy mamy mnóstwo pracy obiecujemy sobie, że w momencie kiedy już ją wykonamy zaczniemy sprawiać sobie przyjemności, których zaniechaliśmy. Jednak niestety, kiedy przychodzą już upragnione wolne chwile często nie wiemy, jak je efektownie zagospodarować. Mając więc wolny czas po prostu go przeczekujemy, do chwili, kiedy znowu przytłoczy nas nadmiar obowiązków i zaczynamy obiecywać sobie, że kolejną dostępną nam godzinę spędzimy zupełnie inaczej. „Błędne koło” ciągle się toczy.

Przyzwyczajamy się do spędzania czasu w taki sposób, jaki nauczyliśmy się przez lata. Jest nam tak po prostu wygodniej. A wiadomo, że każde przyzwyczajenie daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Niestety, chociaż nie zauważamy tego od razu, ma to ogromne negatywne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Brak ruchu, przesiadywanie przy drukarkach mobilnych, przebywania na świeżym powietrzu skutkuje wieloma chorobami i odbija się na ogólnej kondycji psychicznej. Człowiek tak naprawdę nie wypoczywa, a znowu musi pójść do pracy….

Stopka autorska: drukarkach mobilnych – http://www.compart.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz