Odpowiedni płyn do soczewek

Obchodzenie się z soczewkami kontaktowymi dla osób nieustannie ich używających, po pewnym czasie staje się pewnego rodzaju nawykiem, jakiego nabieramy przy okazji innych powtarzalnych czynności. Jednym z najważniejszych jego elementów jest regularna wymiana płynu, w którym moczymy i dezynfekujemy nasze soczewki.

Reklama

okoTen sam płyn do pielęgnacji nie powinien być dwu lub więcej krotnie użyty, należy też zadbać, by buteleczka z nim była zawsze szczelnie zamknięta. Płyn do pielęgnacji nie może być przechowywany w zbyt wysokich temperaturach, nie można bowiem dopuszczać do sytuacji, w której soczewki kontaktowe „gotują się” w pojemniku wystawionym na promienie słoneczne. Sam pojemnik powinien być również co kilka miesięcy wymieniany, co uchroni nasze soczewki przed gromadzącymi się wraz z brudem bakteriami. Te bowiem mogą osadzać się w nim na skutek częstego ich zdejmowania i chowania.

Czym czyścić pojemnik na płyn? Specjaliści polecają tradycyjne szczoteczki do zębów lub bawełniane szmatki. Zanim soczewki trafią do pojemniczka, warto po wyczyszczeniu go jeszcze dokładnie w środku wysuszyć. Jeśli soczewki kontaktowe są noszone bardo często, należy pamiętać, że dla prawidłowej higieny oka powinny się one moczyć w płynie bez przerwy co najmniej 4 do 6 godzin. Dopiero po tym czasie będą one należycie oczyszczone z zalegających mikroustrojów.

Zaleca się także, by do oczyszczania soczewek nie używać bieżącej wody. Takie rozwiązanie można zastosować wyłącznie w sytuacjach skrajnych, kiedy nasze soczewki są zabrudzone, a my nie mamy możliwości innego oczyszczenia ich z największych osadów. Nieskuteczne jest także mieszanie różnych typów w jednym pojemniku na soczewki kontaktowe oraz używanie płynów po terminie ich przydatności.

Stopka autorska: soczewkihttp://www.kontaktowe.pl/