Odpowiednie światło daje nastrój i ciepło

Oświetlenie wnętrza w postaci: żyrandol, kinkiet i lampa stojąca.Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń mieszkania lub domu ma bardzo duże znaczenie. Dobre światło pozwala na wydajniejszą pracę i udany odpoczynek. Przebywanie w niedoświetlonych pomieszczeniach negatywnie wpływa na nasz wzrok. Kupowane przez nas lampy mają ogromne znaczenie. Niewłaściwie zaplanowane lub wykonane punkty świetlne mogą być przyczyną złego samopoczucia, rozdrażnienia lub bólu głowy. Tworząc projekt instalacji oświetleniowej powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak również funkcjonalność poszczególnych elementów. Wielu inwestorów uważa, że dobre oświetlenie wymaga dużych pieniędzy. W rzeczywistości najważniejsza jest wiedza i zdolność przewidywania, jakie jest przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i jak będzie przebiegało w nich życie domowników.

Reklama

Planowanie oświetlenia domowego jest bardzo skomplikowanym procesem. Należy wziąć pod uwagę zarówno normy dotyczące zapotrzebowania na światło, jak również przyszłe umeblowanie poszczególnych pomieszczeń. Bez profesjonalnego planu trudno będzie dobrze oświetlić dom lub mieszkanie. Przede wszystkim wynika to z konieczności odpowiedniego rozplanowania przewodów elektrycznych. Błędy w tym zakresie skutecznie uniemożliwią nam pole manewru. Oświetlenie powinno być przede wszystkim dopasowane do przeznaczenia pomieszczeń. Inne wymagania mamy w sypialni, a inaczej powinna być doświetlona kuchnia czy łazienka.

Oświetlenie musi współgrać ze stylem, w jakim umeblowane są poszczególne pomieszczenia. Specjaliści zajmujący się zawodowo aranżacją wnętrz mówią, że ich charakter w pierwszej kolejności zależy od światła. To ono wydobywa nastrój , tworzy klimat i eksponuje poszczególne meble lub ciekawe rozwiązania stylistyczne. Wygląd każdego przedmiotu zależy od sposobu, w jaki został oświetlony. Specjaliści rozróżniają trzy rodzaje punktów świetlnych. Oświetlenie ogólne odpowiada za równomierne rozmieszczenie rozproszonego światła w całym pomieszczeniu. Oświetlenie miejscowe doświetla konkretne miejsca, które służą do wykonywania specyficznych czynności. Takie punkty montuje się kuchniach, łazienkach, gabinetach i wszędzie tam, gdzie potrzeba więcej światła. Rolą oświetlenia dekoracyjnego jest wydobywanie piękna z poszczególnych elementów umeblowania i wyposażenia. Najczęściej szukamy odpowiednich lamp w specjalistycznych sklepach z oświetleniem. Coraz częściej jednak sięgamy po komputer. Siedząc sobie wygodnie w szybszym czasie jesteśmy wstanie obejrzeć ofertę wielu sklepów.

Stopka autorska: Oświetlenie – http://www.lemir.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz