Odzyskiwanie ciepła z powietrza – skuteczny sposób na oszczędność

rekuperacja

Wiele osób przystępujących do budowy domu zastanawia się nad wyborem optymalnego rozwiązania związanego z zarządzaniem ciepłem w domu. Rynek materiałów i usług budowlanych jest przepełniony różnorodnymi rozwiązaniami termoizolacyjnymi, które służyć mają zapewnieniu tzw. szczelności termicznej. Jednak relatywnie niewiele firm oferuje rozwiązania pozwalające na odzysk ciepła z powietrza, czyli rekuperację. Powietrze to nośnik wyjątkowy. Bez pożywienia dorosły człowiek przeżyje kilkanaście dni, bez wody kilka dób, bez powietrza ledwie kilka minut. Z tych względów, już w fazie projektowania domu, należy uwzględnić mikroklimat, który ma panować w naszym domu. Większość z nas spędza w czterech ścianach większość swojego życia. Dlatego zapewnienie odpowiedniego komfortu życia jest wręcz niezbędne.

Reklama

Powietrze może być nośnikiem wielu różnorodnych zanieczyszczeń, takich jak np. spaliny czy alergeny, uprzykrzające życie wielu osobom. Dlatego w wielu krajach mocno inwestuje się w systemy wentylacji, które mają za zadanie doprowadzanie do wnętrz odpowiednich dawek powietrza oraz ich oczyszczenie za pomocą systemów filtrów. Systemy wentylacji często powiązane są także z ogrzewaniem. Oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze doprowadza się do rekuperatora, który pobiera z niego ciepło. Następnie jest ono prowadzone do wnętrza budynku. Rekuperacji podlega także powietrze z wnętrza domu. Najczęściej pochodzi ono z miejsc zabrudzonych tj. kuchnie czy toalety. Wentylacja pobiera z tych pomieszczeń powietrze, które wtłaczane jest do rekuperatora. Tam, na wymienniku krzyżowym, ciepło jest pobierane z powietrza, które po ochłodzeniu trafia na zewnątrz budynku.

Rekuperacja przynosi wiele korzyści, również zdrowotnych. Filtracja świeżego powietrza sprzyja ograniczaniu schorzeń, będących pochodnymi pylicy. Ponadto zapewnia odpowiedni mikroklimat, chroniąc nas przed migrenami czy ogólnym pogorszeniem samopoczucia.

Rekuperatory to urządzenia, których budowa nie jest zbyt skomplikowana. Zalicza się je do urządzeń wentylacyjnych, gdzie ciepło z powietrza usuwanego wykorzystywane jest do podniesienia temperatury powietrza nawiewanego. Przeciętny odzysk ciepła w domu jednorodzinnym wynosi około 60-70%, choć zdarza się, że instalacje bardziej wydajne osiągają nawet 80%. Oznacza to spore oszczędności, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Rekuperacja powstała w krajach skandynawskich, gdzie zimy są długie i mroźne. Tam jest też najpowszechniejsza. Systemy rekuperacji zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w krajach rozwiniętych tj. Niemcy, Francja czy USA. W Polsce rekuperacja nie jest jeszcze szerzej stosowana, jednak z roku na rok przybywa rodzin oraz firm, które wyposażają swoje budynki w tego typu systemy. Inwestycja w rekuperację to realne oszczędności finansowe oraz, a może przede wszystkim, ochrona środowiska naturalnego, na czym każdemu z nas powinno zależeć.

Stopka autorska: alfa-tech.biz – rekuperacja

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz