Ogród – wizytówka domu i miejsce odpoczynku

Projektowanie i zakładanie ogrodów to wdzięczne zajęcie, pozwalające na kontakt zarówno z ludźmi, jak i z przyrodą. Z tej usługi korzystają najczęściej bardzo wymagający inwestorzy, którzy wybudowali dom, a teraz chcą zadbać także o jego otoczenie. W ogrodzie latem może toczyć się życie towarzyskie domowników, można urządzać w nim garden party, grille, ale też samotnie spędzać czas i relaksować się z rodziną na świeżym powietrzu.

Reklama

ogródNajważniejsze, to stworzyć intymną odgrodzoną od reszty świata przestrzeń, w której będziemy mogli czuć się swobodnie. Najlepsze do tego są wysokie ogrodzenia, które można wykonać z różnych materiałów, z kamienia, metalu lub z połączenia tych dwóch elementów. Zawsze można też zastosować specjalną roślinność okalającą płoty i ogrodzenia, która stanowi chyba najładniejszą, bo naturalną barierę przed wzrokiem ludzkim.

Jak już ogrodzimy przestrzeń naszego ogrodu, trzeba pomyśleć o jego układzie i funkcjach, jakie chcemy mu przypisać. Warto podzielić ogród na różne strefy, które będą służyły różnym potrzebom. Mogą to być takie miejsca jak strefa wypoczynku, w której znajdą się wygodne fotele i sofy na przykład z technorattanu, strefa grillowania, przyrządzania potraw oraz ich spożywania – tu niezbędne będą specjalne urządzenia i stół z krzesłami, gdzie można będzie spokojnie zjeść i biesiadować.
W zależności od rozmiarów ogrodu, tych stref może być jeszcze więcej – na przykład rekreacyjna, do uprawiania sportów, gry w piłkę, koszykówkę, ping-ponga, badmintona, freezbe, zabawy z psem itp.
Bardziej kosztowne i zaawansowane elementy ogrodu to między innymi oczko wodne z rybkami lub basen. Na te rozwiązania potrzebna jest jednak dość duża powierzchnia.

Po ustaleniu funkcji, trzeba „ubrać” je w konkretne rozwiązania – meble, roślinność, sprzęt, dekoracje, oświetlenie itd. Jest to kolejny etap pracy projektanta ogrodu, który znając już potrzeby i upodobania inwestorów, może stworzyć dzieło na miarę ich oczekiwań. Dobór wykorzystanych materiałów i roślin musi także uwzględniać warunki klimatyczne, w jakich się znajdujemy, aby ogród służył właścicielom przez lata.

Oczywiście raz zaprojektowany ogród może się zmieniać na przestrzeni lat. Aby go utrzymać w doskonałej formie, niezbędna jest stała systematyczna opieka specjalisty – ogrodnika, który zadba o odpowiednie nawożenie, przycinanie roślin, ochronę przed przymrozkami i wykona konieczne prace w celu przygotowania ogrodu do kolejnego sezonu.

Zadbany ogród sprzyja spędzaniu w nim czasu, zarówno aktywnemu wypoczynkowi, jak i błogiemu lenistwu, nie da się ukryć, że jest również wizytówką domu i jego mieszkańców.

Stopka autorska: kamienia – http://www.tesm.pl/oferta/kamien-ogrodowy.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz