Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Każdy z nas we własnym domu chciałby mieć jak najprzytulniej. Składa się na między innymi zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego. Takiego, który zarazem: da odpowiednie ciepło, będzie możliwie tani w eksploatacji i estetyczny. Jednym z coraz popularniejszych w Polsce systemów jest ogrzewanie podłogowe. Dlaczego warto się nim zainteresować dowiesz się z poniższego tekstu.

Reklama

ogrzewanie podłogoweNajważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że go nie widać. Cała instalacja jest schowana pod podłogą. I mimo, że jego zamontowanie nie jest łatwe – od poprawnego wylania tzw. wylewki przez poziomowanie wylewki, po cały układ grzewczo-izolacyjny i położenie podłogi – warto o tym rozwiązaniu pomyśleć. Kolejną ważną zaletą jest równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, czego nie zapewniają grzejniki dające tzw. strefy dogrzania i niedogrzania. Poza tym sądzi się (wg badań), że to pionowy i jednolity układ ciepła jest najlepszy dla organizmu. Następną z zalet jest mniejsze gromadzenie się kurzu i pyłów niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Wynika to z właściwości oddawania ciepła przez oba układy.

Niewątpliwie do zalet należy też fakt, że przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego ciepło przez tę podłogę nie ucieka. Dzięki czemu wystarczy utrzymywanie temperatury ok. 20 stopni aby odczuć komfort cieplny, gdy w tradycyjnym ogrzewaniu konieczne jest ok. 22 stopni. Ta różnica daje niemałe oszczędności w użytkowaniu ogrzewania (1 stopień daje ok. 6 procent oszczędności). Ogrzewanie podłogowe posiada też zdolność do samoregulacji – jeśli temperatura w pomieszczeniu ulegnie dogrzaniu (np. przez promienie słońca) efektywność ogrzewania spada, wraz z nim pobór mocy i rosną oszczędności.

Są to istotne zalety tego typu instalacji grzewczej. Wygoda i oszczędności to najczęściej brane pod uwagę czynniki wpływające na wybór instalacji.

Stopka autorska: wylewki – http://www.certech.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz