Okapy kuchenne – jaki rodzaj wybrać?

okapyKiedy zapach jest przyjemny, sprawa wydaje się mieć niewielkie znaczenie. Kiedy jednak chodzi o smród spalonego oleju, okapy kuchenne zaczynają odgrywać kluczową rolę wśród sprzętów domowych. To główne zadanie okapu. Powinien wchłaniać nieprzyjemne zapachy, chronić dom przed smrodem i utrzymywać odpowiednią jakość powietrza. Po prostu – okapy kuchenne to niezbędny element wyposażenia domu, można go postawić na równi z lodówką, pralką czy telewizorem.

Co oczywiste, okap okapowi nie równy. Na czym polegają główne różnice? Przede wszystkim okapy kuchenne podzielić można według sposoby pracy. Na rynku znaleźć można takie, które pracują na zasadzie pochłaniacza – w systemie zamkniętym, bez podłączania do kanału wentylacyjnego. Jak taki mechanizm działa? Okap zasysa powietrze, które wpada w system filtrów zatrzymujących nośniki zapachów i tłuszcze. Oczyszczone wydmuchiwane jest do kuchni.

Reklama

Drugim rodzajem okapów są takie, które wykorzystują znajdującą się w domu wentylację. Mechanizm, który jest w nich umieszczony po prostu zasysa powietrze z kuchni, a następnie wydmuchuje je do kanałów wentylacyjnych, którymi wydostaje się na zewnątrz. Tego rodzaju okapy kuchenne mają jedną wadę – aby działały skutecznie trzeba do pomieszczenia wprowadzić sporo świeżego powietrza. W jaki sposób? Najczęściej przez otwarcie okna lub drzwi.

Okapy kuchenne można także podzielić w inny sposób – ze względu na to, gdzie są umieszczone. W tym wypadku rodzaj urządzenia zależy jednak w mniejszym stopniu od preferencji kupującego, a w większym od uwarunkowań już istniejących. Okapy mogą być bowiem przyścienne, a więc przytwierdzone bezpośrednio do ściany, w przestrzeni między wiszącymi szafkami. Mogą też być umieszczone w rogu, jeśli tam znajduje się piec. Z kolei okapy wyspowe znajdą zastosowanie w nowoczesnych, przestronnych kuchniach, w których miejsce do gotowania znajduje się niejako na wyspie umieszczonej w środku pomieszczenia. Nieco inaczej należy patrzeć na okapy szufladowe i podszafkowe. W obu wypadkach urządzenia montowane są w sposób mniej widoczny. Okapy szufladowe wysuwają się z szafki kiedy są potrzebne, podszafkowe znajdują się pod wiszącą szafką, co umożliwia efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Na podobnej zasadzie działają okapy kuchenne uchylne.

Kolejnym podziałem okapów jest hałas, który powodują pracując. W większości przypadków jest to dość uciążliwe dla mieszkańców. Dzisiejsze technologie nie pozwalają na całkowite wyciszenie okapów. Jednak, ponieważ nie pracują one na okrągło, do hałasu można się przyzwyczaić. Trzeba tylko wiedzieć, jak głośne są poszczególne modele.

Te najgłośniejsze emitują dźwięk zbliżony do pracy odkurzacza. Na niższych obrotach lub w przypadku bardziej wyciszonych urządzeń jest to hałas na poziomie przeciętnej rozmowy.

Okapy to niezbędne wyposażenie kuchni. Trudno mówić o komfortowym życiu czy nieskrępowanej przyjemności gotowania kiedy nieprzyjemne zapachy rozchodzą się po całym domu, wsiąkają w meble i ubrania męcząc nawet kilka dni po posiłku.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz