Czy olej lniany jest zdrowy dla naszego organizmu?

W ostatnich latach olej lniany stał się coraz bardziej znany i rozpoznawalny przez osoby jako produkt żywieniowy. W naszej świadomości jest on postrzegany coraz lepiej, a ma na to wpływ przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Olej lniany został zauważony przez naukowców, w szczególności dużo czasu poświęca mu Pani doktor Johanna Budwig.

Reklama

olej lnianyJuż od dawna jest udowodnione przez naukowców, że najzdrowsze tłuszcze spożywane i przyswajane przez człowieka to oleje roślinne.

Nasiona lnu, zazwyczaj nazywane siemieniem lnianym mają również bardzo wysoką wartość odżywczą, a w swoim składzie zawierają masę cennych składników. Wśród tych najbardziej licznych możemy wyróżnić:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – przede wszystkim z rodziny omega-3. Każde nasiono lnu składa się w 40 procentach z tłuszczu, z czego prawie 60% stanowią kwasy omega-3, natomiast tylko 15% kwasy tłuszczowe omega-6. Kwasy omega-3 mają dla naszego organizmu fundamentalne znaczenie przy funkcjonowaniu. Są one niezbędne do budowy tkanki mózgowej oraz błon komórkowych. Wydatnie wspomagają przemianę materii oraz obniżają poziom cholesterolu.
  • witaminy – nasiona lnu są skarbnicą witaminy E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Dzieje się tak dlatego, że nasiona lnu mają wysoką zawartość tłuszczu. Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni komórki organizmy przed złym działaniem wolnych rodników. Siemię lniane dostarcza również organizmowi witaminy z grupy B.
  • składniki mineralne – w każdym ziarnie lnu zwartość minerałów wynosi około 3-8 procent. Szczególnie bogate jest w pierwiastki śladowe takie jak: cynk, żelazo, miedź czy chrom. Występuje również około 10% fosforu, w szczególności lecytyny, która bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stanowi barierę ochronną dla ścian naszego żołądka.
  • fitoestogeny – inaczej nazywane są hormonami roślinnymi, które występują w postaci steroli. Związki te odpowiadają za blokowanie receptorów estrogenowych, chroniąc tym samym przed niekorzystnym działaniem reaktywnych form tlenu.
  • śluzy roślinne – które są bardzo cennym składnikiem dietetycznym. Ich zawartość waha się w granicach 3-9%. Są to substancje złożone z wielocukrów i białek.
  • aminokwasy egzogenne – znajdują się w białku lnu i mają bardzo istotną rolę w organizmie. Nie są one syntezowane w organizmie, lecz dostarczane wraz z pożywieniem. Aminokwasy nasion lnu ma wyjątkowe wartości biologiczne.
  • substancje bioaktywne

Nasiona lnu mają szerokie zastosowanie w diecie codziennej. Można je spożywać na surowo, jak również dodatek do sałatek, twarożków lub jogurtów naturalnych. Dużą gamę produktów z olejem lnianym, jak również sam olej lniany znajdziemy w sklepie ekologicznym. Praktycznie każdy sklep ze zdrową żywnością posiada produkty, dzięki którym poczujesz się lepiej.

Stopka autorska: sklep ze zdrową żywnością – http://biovert.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz