Opole i jego atrakcje

Opole to bardzo atrakcyjne miasto Śląska Opolskiego. Chętnie odwiedzane przez turystów miasto może pochwalić się ciekawymi zabytkami, które na długo zapisują się w pamięci zwiedzających. Co warto zobaczyć w Opolu?

Reklama

opoleCentrum Opola, czyli rynek z charakterystycznym ratuszem, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie wizyty w Opolu. Choć sam rynek i otaczające go kamienice doznały poważnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, w okresie powojennym udało się zrekonstruować wygląd otaczających ten centralny plac miasta kamienic. Dziś większość z nich ma typowy dla okresu baroku charakter. Inny charakter ma znajdujący się na opolskim rynku ratusz. Powstał on w latach 30-tych XX wieku, a wyróżnia się wysoką, masywną wieżą.

Druga typowa dla Opola wieża to pozostałość po dawnym zamku, stojącym na wyspie Pasieka w czasach Piastowskich. Dzisiaj wieża ta sąsiaduje z gmachem Urzędu Wojewódzkiego. W pobliżu znajduje się najpiękniejsza część miasta, zwana Opolską Wenecją.

Miasto Opole to również bardzo ciekawe zabytki sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj klasztor franciszkański oraz przylegający do niego kościół Świętej Trójcy. Kościół ma długą historię, co poświadcza jego architektura. Najstarsze części kościoła reprezentują typowy styl gotycki. Liczne przebudowy sprawiły, że dziś obok gotyku silnie zaznacza się w tej świątyni również styl barokowy. Bogate wyposażenie, ciekawe sklepienia oraz fragmenty dawnych polichromii to bardzo ciekawe zabytki, które można podziwiać we wnętrzu tej świątyni. Na szczególną uwagę zasługują jednak umieszczone w odrębnej kaplicy nagrobki książąt piastowskich.

Drugim bardzo ważnym zabytkiem sakralnym Opola jest katedra Podwyższenia Krzyża Świętego. Sama katedra powstała na przełomie XIII i XIV wieku, w miejscu poprzedniej świątyni. Jej charakterystyczną cechą są dwie wysokie wieże, górujące nad miastem. W jej wnętrzu znajduje się cenny obraz, uważany za cudowny. To obraz Matki Bożej Piekarskiej, który w XVIII wieku został przewieziony do Opola z Piekar.

Kolejnym ważnym kościołem Opola jest kościół Na Górce oraz skansen w Opolu – Bierkowicach. Dla najmłodszych turystów dużą atrakcją będzie z pewnością wizyta w opolskim ogrodzie zoologicznym, znajdującym się na wyspie Bolka.

Zapraszam jeszcze raz do pięknego miasta Opola! Miasta leżącego w województwie Opolskim.

Stopka autorska: Opole – http://www.opole.biz

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz