Po co nam opracowanie Małego Księcia?

Czasami zdarza się niestety tak, że zwykły czytelnik pomimo szczerych chęci nie jest w stanie poznać wszystkich wymiarów dzieła literackiego, zwłaszcza wtedy, gdy autor rozpisał sobie w nim plan wydarzeń na wielu uzupełniających się płaszczyznach. Tak właśnie dzieje się w przypadku powieści Mały książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, która znana jest ze swojej nieprzeciętnej głębi i niesamowicie poruszającej treści.

Reklama

mały książę

Lektura opowiada ona historię na pierwszy rzut oka bajkową, przez liczne osoby klasyfikowaną natychmiast jako opowiastkę dla dzieci, co jest ogromnym błędem interpretacyjnym. Aby to zrozumieć, warto przeczytać sobie dobre opracowanie, które będzie zawierać wielopłaszczyznową analizę tego niesamowitego utworu literackiego i być może odkryje przed nami całe bogactwo wyobraźni autora. Mały książę to bowiem wspaniała gra symboli i metafizyki, którą można porównać niemal do biblijnych przypowieści. Pod takim właśnie pozornie jasnym i prostym tekstem rysuje się przed czytelnikiem plan wydarzeń, które łączą się i wynikają jedno z drugiego, a każde z nich może być czytane osobno i na wiele różnych sposobów.

Wątek róży w Małym Księciu

Znany jest szerokiej publiczności na przykład wątek róży i wiele mówi się o tym, że jest to swoista metafora miłości. To oczywiście prawda, choć nie do końca, bo róża może być traktowana jako uniwersalny przedmiot uwielbienia, ale jednocześnie może być także wiązana z prywatnymi problemami sentymentalnymi autora, powinno się też doszukiwać tutaj próby dorośnięcia do wierności, oddania i prawdziwego zaufania, jakie rodzi się pomiędzy dwoma doskonale znającymi się osobami.

Dwa poziomy lektury

Innymi słowy – kiedy czytamy Małego Księcia, pamiętajmy że to powieść , która jednocześnie pozostawia ogromne pole do popisu dla wyobraźni i zdolności interpretacyjnych każdego człowieka. Plan wydarzeń jest tak bogaty i nasączony tak intensywną treścią, że nie ma w nim miejsca na nudę i każdy będzie w stanie znaleźć tutaj coś dla siebie. Prawdopodobnie nawet najlepsze opracowanie nie wyczerpie wszystkich możliwości, jakie drzemią w tej książce.

Stopka autorska: Mały książę – http://polski.opracowania.pl/gimnazjum/ma%C5%82y_ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_a_de_saint_exup%C3%A9ry/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz