Oprogramowanie CAD i jego zastosowanie

W tym artykule postaram się przybliżyć informację czym jest oprogramowanie CAD. Oprogramowanie CAD jest rodzajem oprogramowania mającym na celu wspomóc komputerowo czyli zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Słowo CAD znaczy Computer Aided Design czyli w języku polskim komputerowe wspomaganie projektowania.

Reklama

Z oprogramowania CAD korzystają inżynierowie oraz projektanci z różnych branż na przykład z branży architektonicznej, elektrycznej, mechanicznej, hydraulicznej czy wentylacji. Dzięki oprogramowaniu CAD mogą oni tworzyć projekty w 2D i 3D bez potrzeby korzystania z deski kreślarskiej. Ogromną zaletą oprogramowania CAD jest możliwość pracy nad rysunkiem wielu inżynierów, którzy niekoniecznie muszą być w tym samym miejscu. Każdy z inżynierów może być nie tylko w innym miejscu (na przykład w innym biurze) ale nawet w innym kraju a dzięki oprogramowaniu mogą wspólnie pracować nad jednym rysunkiem. W przypadku deski kreślarskiej byłoby to nie do pomyślenia.

projektowanie

O wiele łatwiej przychodzi także drukowanie oraz kopiowanie projektu wprost z komputera. W przypadku programu CAD jest to prosta sprawa ale już w przypadku deski kreślarskiej mielibyśmy z tym trochę problemów. Podobnie przedstawia się sprawa z przechowywaniem dokumentów. Na pewno lepiej to robić na komputerze niż na biurku czy w szafie. Nadejście więc programów CAD było w dużej mierze podyktowane postępem technologicznym.

Który program CAD wybrać? Na rynku istnieje wiele programów CAD, najpopularniejszym jest bez wątpienia AutoCAD. Ale są też inne programy CAD, których znaczenie się wciąż powiększa i stają się coraz bardziej popularne. Większość z nich oparta jest na architekturze IntellCADa – Bricscad, GstarCAD, progeCAD, ZWCAD.

Musimy wiedzieć że programy CAD nie należą do tanich programów. Kosztują od 1200zł w górę.

Czy warto zakupić oprogramowanie CADowskie? Jeżeli jesteśmy inżynierami i często wykonujemy projekty to taki zakup na pewno się opłaca. Zaoszczędzimy na czasie a co za tym idzie będziemy mogli przygotować więcej projektów więc zakup nam się zwróci za jakiś czas. Aby czas zwrotu inwestycji przyśpieszyć warto zakupić też jakąś nakładkę na bazowe programy CAD. Nie są drogie a posiadają sporo interesujących funkcji.

Stopka autorska: CAD – http://www.cadprofi.com/main/pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz