Ośmiornica Paul z Oberhausen

ośmiornica Paul

Kim jest ośmiornica Paul, która w ostatnich tygodniach zyskała tak dużą popularność? Chyba nie ma takiej stacji telewizyjnej, gazety, a także rozgłośni radiowej w której nie pojawił się temat ośmiornicy z Oberhausen. Zacznijmy więc od początku. W 2008 roku ośmiornica Paul, prowadziła normalny tryb życia, jak na głowonoga przystało. Jednak jej sielankowe życie zostało gwałtownie gdy została schwytana w Weymouth na terenie Anglii. Stamtąd trafiła do akwarium Sea Life Centre w niemieckim Oberhausen.

EURO 2008 i pierwsze typy

Niedługo po tym rozpoczęły się mistrzostwa europy w piłce nożnej na terenie Austrii i Szwajcarii. Wtedy po raz pierwszy usłyszano o ośmiornicy z Oberhausen. Okazało się że ośmiornica Paul ma żyłkę hazardzisty, ponieważ zaczęła ona obstawiać wyniki spotkań. Polegało to na tym że do dwóch pojemników oprócz pokarmu wkładano flagi dwóch państw, które miały następnego dnia rywalizować na boiskach Austrii i Szwajcarii. Ośmiornica Paul wybierała jeden z pojemników, otwierała go i zjadała znajdujący się w nim pokarm. Okazało się, że jej typy w większości przypadków są trafne. Z 6 meczów w których brała udział reprezentacja Niemiec, pomyliła się tylko 2 razy.

Reklama

Przeciwnik Flaga Faza Data Typ
Polska Polska Faza grupowa 8 czerwca 2008 Niemcy prawidłowy
Chorwacja Chorwacja Faza grupowa 12 czerwca 2008 Niemcy błędny
Austria Austria Faza grupowa 16 czerwca 2008 Niemcy prawidłowy
Portugalia Portugalia Ćwierćfinał 19 czerwca 2008 Niemcy prawidłowy
Turcja Turcja Półfinał 25 czerwca 2008 Niemcy prawidłowy
Hiszpania Hiszpania Finał 29 czerwca 2008 Niemcy błędny
Typy ośmiornicy Paul podczas EURO2008 – źródło Wikipedia

Mistrzostwa Świata w RPA

Jeśli ktoś nie usłyszał o ośmiornicy Paul podczas EURO 2008, to na pewno zdarzyło się to w trakcie ostatnich mistrzostw świata w RPA. Podobnie jak w czasie mistrzostw starego kontynentu ośmiornica typowała wyniki spotkań w których brała udział drużyna niemiecka, wybierając pojemnik z flagą danego państwa. Z meczu na mecz, jak ośmiornica Paul prawidłowo typowała zwycięzców meczy, o głowonogu robiło się coraz głośniej. Tym razem ośmiornica nie popełniała żadnych błędów. W końcu przyszedł mecz półfinałowy w którym zmierzyć się mieli Hiszpanie z Niemcami i ku dużemu niepokojowi drużyny prowadzonej przez Joachima Loewa ośmiornica Paul wskazała że zwycięzcami zostaną Hiszpanie. Jak się później okazało, ośmiornica się nie pomyliła. Od razu po półfinałowym meczu pojawiły się pogłoski że Niemcy chcą zemścić się na bogu ducha winnej ośmiornicy i ją zjeść. Głos w tej sprawie zajęli nawet wysocy rangą politycy. Premier Hiszpani Jose Luis Rodriguez Zapatero powiedział, że martwi się o los ośmiornicy z akwarium w Oberhausen. Jednak strona Niemiecka od razu odpowiedziała że ośmiornica jest w pełni bezpieczna i nic się jej złego nie stanie.

Przed meczem finałowym wszyscy zainteresowani piłką nożna i mundialem w RPA z niecierpliwością oczekiwali na typ ośmiornicy. Ostatecznie wskazała ona na Hiszpanów, którzy w finale mieli pokonać Holendrów. Finał okazał się bardzo twardym meczem szczególnie ze strony piłkarzy z kraju tulipanów, jednak ostatecznie zwyciężyli typowani przez ośmiornicę Hiszpanie, którzy zdobyli zwycięskiego gola w końcówce drugiej części dogrywki. Tym samym ośmiornica Paul zakończyła te mistrzostwa świata ze 100% skutecznością.

Przeciwnik Flaga Faza Data Typ
Australia Australia Faza grupowa 13 czerwca 2010 Niemcy prawidłowy
Serbia Serbia Faza grupowa 18 czerwca 2010 Serbia prawidłowy
Ghana Ghana Faza grupowa 23 czerwca 2010 Niemcy prawidłowy
Anglia Anglia 1/8 finału 27 czerwca 2010 Niemcy prawidłowy
Argentyna Argentyna Ćwierćfinał 3 lipca 2010 Niemcy prawidłowy
Hiszpania Hiszpania Półfinał 7 lipca 2010 Hiszpania prawidłowy
Typy podczas mistrzostw świata w RPA 2010 – źródło Wikipedia
Drużyny Flagi Faza Data Typ
Holadnia – Hiszpania HolandiaHiszpania Finał 11 lipca 2010 Hiszpania Prawidłowy
Typ meczu finałowego MŚ RPA 2010 – źródło Wikipedia

Co dalej z ośmiornicą?

Zaraz po mundialu rozpoczęły się spekulacje co stanie się z ośmiornicą. Ośmiornicę chcieli sprowadzić do siebie Hiszpanie. Do madryckiego zoo spłynęło wiele listów od osób które bardzo chciały by zobaczyć na własne oczy głowonoga. Krążyły także pogłoski że ośmiornicę zakupić chce też brytyjska firma bukmacherska, która tłumaczyła ten fakt tym, że ośmiornica swoimi typami przynosi im duże straty. Chętnych na sprowadzenie słynnej ośmiornicy było wielu. Wszystkie te plany spełzły jednak na niczym. Rzeczniczka prasowa akwarium z Oberhausen Kerstin Kuehn, poinformował że Paul zostaje w Niemczech i nie będzie już typowała wyników meczy. Zajmie się ona tym czym zajmowała się wcześniej, czyli bawieniem odwiedzających akwarium dzieci. Mimo to odwiedzający dalej próbują wykorzystywać talent głowonoga. Jak np. reporter rosyjskiej gazety „Komsomolskaja Prawda”, który chcąc dowiedzieć się kto będzie kolejnym prezydentem Rosji, przystawił do szyby akwarium w którym znajduje się ośmiornica Paul, dwie kartki. Na jednej był wizerunek obecnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, a na drugiej obecnego primera Władimira Putina. Wynik tego badania został jednak utajniony do czasu wyborów prozydenckich w 2012 roku.

Jaki będzie faktycznie los słynnej ośmiornicy trudno powiedzieć. Stała się ona tak popularna, że trudno będzie się jej opędzić od zainteresowania mediów i propozycji typowania rozstrzygnięć w różnego typu wydarzeniach.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz