Ostrożnie ze schodami zabiegowymi!

Schody zabiegowe, to rodzaj schodów dwubiegowych pozbawiony spocznika. Efekt skrętu schodów uzyskuje się poprzez umieszczenie kilku stopni w kształcie klina (szerszych od strony ściany) w miejscu, w którym następuje zmiana biegu. Zaletą tego rozwiązania jest zaoszczędzenie miejsca, które zająłby spocznik. Ponieważ zwężające się krawędzie stopni sprawiają, że nie można na nich postawić stopy, schody te na ogół nie uchodzą ani za bezpieczne, ani za estetyczne. Im więcej schodków o klinowym kształcie, tym mniej wygodne będzie wchodzenie po nich i tym trudniejsze będą do wykończenia. Dlatego ich zastosowanie jest najczęściej efektem konieczności wymuszonej przez brak miejsca.

Reklama

schody zabiegoweSchody zabiegowe często towarzyszą nietypowym rozwiązaniom architektonicznym, wobec czego mogą przyjmować różne kształty. Obok popularnych „U” i „L” można spotkać też przeróżne wariacje, będące kiedyś efektem potężnego bólu głowy konstruktorów, a obecnie dostarczające niezapomnianych wrażeń chodzącym po nich domownikom.

Jedna z podstawowych reguł w konstrukcji schodów mówi, że wszystkie schodki powinny mieć tę samą wysokość i powierzchnię, ponieważ ludzie przyzwyczajają się do nich i stawiają kroki o tej samej długości. Schody zabiegowe wprowadzają zakłócenie do tej regularności, co stwarza okazję do potknięcia i niebezpiecznego upadku. Z tego powodu stosowanie takich schodów odradza się tam, gdzie mieszkać mają dzieci. Niektórzy producenci przekonują, że zamiast schodów zabiegowych lepiej zastosować schody spiralne (kręcone), które pozwolą na zachowanie jednostajnych rozmiarów poszczególnych schodków. Konstrukcja schodów kręconych zajmuje mniej miejsca niż schody zabiegowe, a równocześnie uchodzi za bardzo estetyczną. Problemem w tym wypadku może być jednak fakt, że zdecydowana większość schodów kręconych składa się wyłącznie ze schodków o klinowej powierzchni, a przecież to właśnie wąskie partie takich schodków uchodzą za największe źródło niebezpieczeństwa.

Jeżeli architektura naszego wnętrza nie pozwala na montaż schodów kręconych i jesteśmy skazani na schody zabiegowe, warto zastosować pewne środki mające na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Jednym z nich są specjalne bramki ochronne dla małych dzieci, które uniemożliwiają im samodzielne wejście na niebezpieczne schody. Warto też tak zaprojektować schody, aby schodki o klinowym kształcie miały jak największą powierzchnię, dzięki czemu nawet w wąskiej części nie będą stwarzały zagrożenia. Schody zabiegowe oprócz balustrady powinny mieć także poręcz przy ścianie po ich zewnętrznej stronie. Stopnie naszych schodów nie mogą być też śliskie – tutaj jednak z pomocą przychodzi nam bogata oferta w postaci kątowników antypoślizgowych i prętów schodowych. Przy tej okazji warto też dobrze zastanowić się nad materiałem, który ma posłużyć do wykończenia schodów. Nie może to być zbyt śliskie pokrycie, a trzeba pamiętać, że na schodach o nietypowym kształcie niełatwo będzie rozłożyć chodnik.

Stopka autorska: http://schody24.net.pl/- schody zabiegowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz