Oświetlenie – ważny element łazienki

Najważniejszym czynnikiem jeśli chodzi o urządzanie wnętrz jest oświetlenie. Nawet najpiękniejsze meble nie będą widoczne w ciemności, a z drugiej strony prawidłowo dobrane lampy potrafią uczynić nawet z banalnego wnętrza arcydzieło designu. Ta zasada tyczy się także łazienki. 

oprawa ledOświetlenie łazienkowe to setki rodzajów rozmaitych lamp, różniących się wszystkim, od wyglądu, przez rodzaj zastosowanych żarówek do dodatkowych funkcji. Urządzaniem łazienki przeważnie zajmują się kobiety, a jeśli chodzi o oświetlenie łazienkowe, wybierają je kierując się wyglądem.

Lampy stosowane w łazienkach ze względów bezpieczeństwa powinny zostać zabezpieczone przed przypadkowym zalaniem wodą przez zakrycie ich na przykład plafonem. Lampy punktowe które będą znajdowały się w łazience przeważnie są wodoodporne.

Aby łazienka była ładnie oświetlona, nie możemy poprzestać na jednej głównej lampie na suficie – konieczne zwykle jest oświetlenie umieszczone również na ścianach i doświetlające te miejsca które światła najbardziej potrzebują. Miejscem które nie może pozostawać w cieniu jest lustro – może posiadać swoje własne oświetlenie umieszczone w taki sposób by nie rzucało cienia na twarz – czyli najlepiej z obydwu stron.

Bardzo korzystnie wyglądają meble drewniane o naturalnej strukturze słoi w łazience oświetlonej światłem o żółtej barwie – nie każdemu jednak pasuje urządzenie łazienki w stylu wiejskim. Popularny w obecnych czasach styl to industrialny, z dużą ilością elementów metalowych oraz szklanych. Właśnie lamp metalowych znajdziemy w sklepach najwięcej. Bardzo popularne są elementy z dużą ilością chromu, błyszczące się. Do takiego sterylnego wnętrza pasuje bardziej oświetlenie białe lub o barwie zbliżonej do niebieskiego, podkreślające jeszcze bardziej czystość.

Oświetlenie najlepiej zaplanować w programie do projektowania wnętrz, dzięki czemu będziemy mieli pewność jak wnętrze będzie wyglądało. Projekt komputerowy pozwoli nam dokładnie wybrać, gdzie umiejscowić źródła światła w łazience.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz