Jakie są objawy owulacji?

Wiedza o tym, kiedy w naszym ciele rozpoczynają się zmiany świadczące o zbliżającym się jajeczkowaniu jest bardzo cenna. Pomaga ona w planowaniu rodziny, ułatwia przy tym również określenie przewidywalnego terminu kolejnej miesiączki. Warto zatem poznać te symptomy, które potwierdzają, że w najbliższych dniach może dojść do owulacji.

Reklama

Najbardziej niezawodnym sygnałem, który świadczy, że rozpoczyna się owulacja, jest oczywiście zmiana temperatury ciała będąca konsekwencją zmian hormonalnych, do których dochodzi tuż przed owulacją oraz w trakcie samego jajeczkowania. Niestety, choć mówimy o sygnale dość czytelnym, jego dostrzeżenie jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy prowadzimy regularne pomiary, a przecież niewiele kobiet decyduje się na taki krok.

O zbliżaniu się jajeczkowania możemy jednak przekonać się i wówczas, gdy nie mamy cierpliwości niezbędnej do tego, aby regularnie mierzyć temperaturę swojego ciała. Źródłem cennych informacji na temat owulacji okazuje się śluz szyjkowy, za którego produkcję odpowiada szyjka macicy. Jego najważniejsze zadanie polega na wprowadzeniu plemnika do macicy (a ścisłej – na ułatwieniu mu dotarcia do niej), intensywność jego wydzielania, a także jego barwa oraz gęstość świadczą jednak również o zmianach w kobiecej gospodarce hormonalnej zachodzących w czasie cyklu miesięcznego. W czasie owulacji śluz jest zatem bardziej śliski i rozciągliwy niż zazwyczaj, a wiele kobiet dostrzega i to, że jest go również znacznie więcej.

Niektóre kobiety utrzymują, że jajeczkowanie nie ma przed nimi tajemnic nie tylko ze względu na wzrost temperatury ich ciała i zmianę wyglądu śluzu szyjkowego. Dość czytelnym sygnałem wysyłanym przez organizm okazuje się również lekki ucisk w okolicy podbrzusza określany często mianem bólu owulacyjnego. Z reguły ból ten nie jest dotkliwy, bywa jednak i tak, że kobiety muszą posiłkować się łagodnymi lekami przeciwbólowymi, aby sobie z nim poradzić. Powtarzający się ból owulacyjny powinien skłonić nas do złożenia wizyty u ginekologa, zazwyczaj jednak w jej trakcie możemy dowiedzieć się, że z naszym organizmem nie dzieje się nic złego, a sam ból to jedynie sygnał świadczący o mającym właśnie miejsce jajeczkowaniu.

Niewielka grupa kobiet w czasie jajeczkowania obserwuje również niewielkie plamienia przypominające nie co te, które zwiastują nadejście miesiączki. W literaturze medycznej noszą one nazwę krwawienia owulacyjnego i, podobnie jak ból w podbrzuszu, zazwyczaj nie sugerują jakichkolwiek problemów ze zdrowiem kobiety.

Stopka autorska: owulacja – http://owulacja.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz