Paliwooszczędne opony – jakie wybrać?

oponaKażdy, kto kiedykolwiek jechał rowerem „pod wiatr” odczuł jak duże znaczenie ma opór aerodynamiczny. Z samochodami jest podobnie. Im większą rozwijamy prędkość, tym większa część energii pochodzącej ze spalanego paliwa jest tracona na pokonanie oporu powietrza.

Jednak drugim w kolejności elementem jest opór toczenia stawiany przez opony. Zależy on od wielu czynników, jak dynamika jazdy, ale można przyjąć że udział oporu toczenia w ogólnym zużyciu paliwa to ok. 20-30%. W przypadku przeciętnego miejskiego auta od 1,4 do 2,6 litra benzyny na każde 100 km pochłaniane jest na pokonanie oporów toczenia  opon.

Reklama

Aby zmniejszyć zużycie paliwa, czołowi producenci opon z koncernem Michelin na czele, zaczęli produkować tzw. zielone opony ze zmniejszonym współczynnikiem oporu toczenia. Używanie tych opon wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa na poziomie 3,2% przy jeździe po mieście do 5,2% podczas jazdy w trasie.

Współpraca producentów samochodów i firm oponiarskich sprawia, że stosowanie opon energooszczędnych jest brane pod uwagę już na etapie projektowania samochodu. Ponieważ niższy opór opon zmniejsza zapotrzebowanie na moc, to może nieznacznie zredukować obroty silnika przez zmianę przełożenia przekładni (około 5%). Powoduje to dodatkowe zmniejszenie zużycia paliwa podobnie jak zwiększona średnica opon. Daje to łącznie oszczędność na poziomie 0,5 l paliwa na 100 km.

Powyższy efekt można wzmocnić przez zastosowanie markowych felg aluminiowych. Takie obręcze charakteryzują się mniejszą wagą w porównaniu do felg stalowych przez co uzyskujemy mniejszą masę niesortowalną „wirującego” koła.

Po za oszczędnościami finansowymi wynikającymi z mniejszego pochłaniania paliwa przez nasz samochód jest również zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co jest już wartością bezcenną.

Stopka autorska: felg aluminiowych – http://opon-market.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz