Pamięci USB – ułatwienia i zagrożenia

Pamięci USB stały się dominującym rodzajem pamięci przenośnych. Popularne pendrive’y znajdziemy dosłownie wszędzie, ich funkcjonalność i relatywnie niska cena sprawia, że z równym powodzeniem możemy ich używać w domu jak i w biurze.

Reklama

pendrive

Do największych zalet pamięci USB należałoby zaliczyć ich niewielkie rozmiary przy satysfakcjonującej, dużej lub bardzo dużej pojemności, możliwość pracy bez instalacji specjalnych programów czy osprzętu, oraz praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie kreowania form pendrive’ów – tę ostatnią zaletę wykorzystują głównie producenci gadżetów dla firm i same firmy, które chętnie urozmaicają asortyment przygotowywanych co roku artykułów promocyjnych.

Zalety pamięci USB

Pamięci USB mają niewielkie rozmiary. Można przenosić je nawet w kieszeni, a że są formowane na wiele sposobów (nadaje się im kształty przedmiotów takich jak karty kredytowe czy breloki, ale i kształty zwierząt bądź przedmiotów nieużytkowych). Poza tym pendrive’y pracują znacznie szybciej niż inne rodzaje przenośnych pamięci i miewają naprawdę imponujące pojemności. Do niedawna standardowa pamięć USB była w stanie pomieścić jedynie 1GB danych, dzisiaj to pojemności rzędu kilku GB są standardem, choć pendrive’y mieszczące nawet kilkadziesiąt i kilkaset (256) GB nie należą już do rzadkości.
Pamięci USB najnowszej generacji są wytrzymałe i bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Oprogramowanie w jakie się je wyposaża chroni natomiast dane przed dostępem osób niepowołanych. Specjalne kodowanie zawartych na nich danych coraz częściej staje się standardem, niektóre pendrive’y wyposaża się nawet w czytniki linii papilarnych dzięki czemu dane zabezpieczone są również biometrycznie.

Wady pamięci USB

W związku ze stosowanymi zabezpieczeniami najnowsze pamięci USB znacznie utrudniają odzysk gromadzonych na nich danych – jest on oczywiście możliwy, ale dość kosztowny. Pamięci USB bywają też zagrożeniem dla pracy komputerów. Ponieważ są niewielkie używa się ich przy każdej okazji przenosząc dane z domu do biura i odwrotnie, a to zwiększa ryzyko infekcji wirusem bądź szkodliwym oprogramowaniem innego rodzaju.

Mimo wszystko wydaje się, że pamięci USB na stałe zagościły w naszym skomputeryzowanym świecie, a korzyści związane z ich używaniem znacznie przewyższają potencjalne zagrożenia.

Stopka autorska: Pamięci USB – http://www.sparkdrive.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz