Rodzaje parkietów drewnianych – zalety oraz wady

parkiet drewnianyChcesz położyć na podłodze parkiet? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Co przemawia za tym, żeby parkiety drewniane układać, a co powinno Cię od takiej inwestycji odwieźć. To, co na podłodze jest często niedoceniane. Zasłonięte dywanem, schowane pod meblami i ukryte przed wzrokiem właściciela może być jednak doskonale wyczuwalne. Z tego powodu wybór rodzaju podłogi powinien być poprzedzony wnikliwymi analizami i poparty mocnymi argumentami. Na początek warto przejrzeć wszystkie za i przeciw podłogom z drewna.

Reklama

Zwykle tę kategorię dzielimy na trzy mniejsze grupy, wśród których najpopularniejsze są oczywiście parkiety drewniane. Pozostałe dwie to długie, liczące czasem nawet kilka metrów paski drewna, czyli po prostu deski i krótkie, układane obok siebie klepki. Niezależnie, od tego która opcja zostanie przez ciebie wybrana, ważne żeby decyzja była racjonalna.

Najważniejszym argumentem za wyborem podłogi z drewna jest prostota utrzymania. To zaskakujące, ale drewno jest jednym z najbardziej trwałych materiałów budowlanych. Dobrze ułożone parkiety drewniane czy klepki mogą służyć przez wiele dekad, czasem nawet przez sto lat. Po takim czasie wciąż mają oryginalny wygląd, są eleganckie i stabilne. Oczywiście pod warunkiem, że są zadbane.

I tu właśnie jest pies pogrzebany. Parkiety drewniane i deski wymagają bardzo małych nakładów sił i środków niezbędnych do utrzymania ich w dobrym stanie. Wystarczy zamiatać, odkurzać i od czasu do czasu myć podłogi na mokro.

Kolejnym bardzo istotnym argumentem przemawiającym za wyborem podłogi drewnianej jest koszt zakupu i późniejsza wartość. Kupujący mieszkania i domy są najczęściej skłonni zapłacić nieco więcej wiedząc, że na podłodze leży drewno. Innymi słowy taką nieruchomość można szybciej sprzedać. Zwłaszcza, gdy inni oferują pokoje z dywanami od ściany do ściany. Także budowlańcy uważają, że drewniana podłoga jest więcej warta. Po prostu – na dłuższą metę parkiety drewniane się opłacają

Dlaczego jeszcze warto interesować się drewnianą podłogą? Na przykład ze względu na wygląd. Podłogi drewniane mają to do siebie, że pasują do bardzo różnych stylów i gustów. Począwszy od wystroju tradycyjnego, przez nowoczesny aż po rozwiązania designerskie, futurystyczne, idące ramię w ramię z najnowszymi trendami.

A co przemawia przeciw podłogom z drewna? Przede wszystkim – cena. Zwykle parkiety drewniane czy deski kosztują znacznie więcej niż proste panele. Co więcej, najczęściej właściciel mieszkania nie dysponuje umiejętnościami pozwalającymi mu na samodzielne ułożenie parkietu. W efekcie musi płacić za pracę ekipy remontowej.

Co więcej, podłogi drewniane mogą być także dość głośne. Po dywanach chodzić można praktycznie nie wydając żadnego odgłosu. Na parkiecie słychać każdy krok. Słyszeć będą go zwłaszcza ci, którzy mieszkają piętro niżej.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy kupić podłogę z drewna czy skorzystać z oferty tych, którzy sprzedają panele, masz kilka argumentów za i przeciw.

Stopka autorska: parkiet drewnianyhttp://sbart.pl/wp-content/uploads/2010/12/parkiet-drewniany1.jpg

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz