Pasy synchroniczne – rodzaje, produkcja, zalety

W odpowiedzi na nieustający wzrost wymagań użytkowników, oraz chęć wyeliminowania poślizgu obecnego przy pracy przekładni opartej o pasy klinowe, stworzono pasy synchroniczne.

Reklama

Charakterystyczną cechą, którą cechują się pasy synchroniczne to zęby, które ukształtowane są po wewnętrznej (lub też zewnętrznej) stronie pasa. W odróżnieniu od przekładni pasowych, pasy synchroniczne obciążenia przenoszą poprzez uzębienie. Pasy synchroniczne wraz z odpowiednio dobranym kołem pasowym zapewniają stałość przełożenia, możliwość przenoszenia znacznych obciążeń oraz ogromną niezawodność. Dodatkowo, nie trzeba stosować tak dużego napięcia wstępnego jak w przypadku pasów klinowych, co bezpośrednio zmniejsza obciążenie łożysk czy wałów.

pasy synchronicznePasy synchroniczne produkuje się dwufazowo. Pierwszą fazą jest wyprodukowanie nierozciągliwego rdzenia pasa, potocznie zwanego grzbietem. Materiałami użytymi do tego procesu najczęściej są włókna aramidowe bądź stal. Następną fazą jest wykonanie uzębienia, najczęściej z wysokogatunkowego kauczuku. Na końcu oba elementy zostają wspólnie zawulkanizowane tak aby stworzyć mocne oraz wytrzymałe pasy synchroniczne. Na rynku można spotkać wiele typów pasów synchronicznych, jednak najpopularniejszymi są te o zarysie zębów: okrągłym, trapezowym oraz ewolwentowym. Znajdują one najczęściej zastosowanie w motoryzacji, konkretniej rzecz ujmując przy budowie silnika. Pasy synchroniczne o okrągłym zarysie zęba posiadają największą objętość przez co są zdolne do przenoszenia największych obciążeń. Pasy synchroniczne podzielić można również ze względu na umiejscowienie uzębienia. Tak oto wyróżniamy pasy synchroniczne jednostronne, dwustronne naprzemianległe oraz dwustronne symetryczne. Mogą one pracować w przekładniach o przeciwbieżnym kierunku obrotowym kół pasowych.

Zastosowanie pasów synchronicznych jest nieograniczone. Mogą być użyte w napędach głównych jak i regulacyjnych.

Stopka autorska: Pasy synchroniczne – http://pasy.pl/2552,pasy-synchroniczne.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz