Perfumy – jak znaleźć swoje ulubione?

Jak znaleźć swój ulubiony zapach perfum – to pytanie, przed którym staje wiele osób. Często powtarza się następujący scenariusz: kupujemy flakon z płynnym zapachem, który w perfumerii wydawał się najbardziej wyjątkowym zapachem, z jakim mieliśmy do czynienia; przychodzimy do domu, spryskujemy się nowo zakupionymi perfumami (damskimi lub męskimi) i okazuje się, że to jednak nie to. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić – spróbujmy przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Reklama

Rozwijający się zapach

Okazuje się, że wybór idealnych perfum dla siebie wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać w pierwszej chwili. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że zapach, który czujemy tuż po rozpyleniu perfum na skórze (tzw. nuta głowy), dość szybko się ulatnia, ustępując miejsca nucie serca, a w następnej kolejności nucie podstawy. Nie wystarczy też zapytać koleżanki, która ładnie pachnie, jakich używa perfum, ponieważ ostateczny zapach powstaje na skutek reakcji perfum ze skórą indywidualnej osoby, za każdym razem może więc powstać inny efekt.

Nuta głowy – pierwszy wyczuwalny zapach, na początku bardzo intensywny, jednak szybko tracący na wyrazistości, wyczuwalny przez około 30 minut.

Nuta serca – zapach środkowy, dominujący, utrzymujący się parę godzin.

Nuta podstawy – określana jako tło zapachu, zawiera utrwalacze, odpowiada za trwałość perfum, można ją wyczuć nawet po kilku dniach.

Kolejne nuty muszą ze sobą współgrać, ponieważ są one kolejnymi fazami rozwijającego się na przestrzeni czasu aromatu.

Decyzje zakupowe

Aby móc w pełni świadomie podjąć właściwą decyzję zakupową, warto poznać wszystkie nuty zapachu. Szybkie i nieprzemyślane zakupy mogą być powodem frustracji i poczucia źle wydanych pieniędzy. Nie warto więc ryzykować i podejmować decyzji w pośpiechu, bo można żałować. Jedna wizyta w perfumerii nie wystarczy, aby upewnić się, że to jest zapach, którego szukamy. Lepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w cierpliwość i przeznaczenie na testowanie perfum co najmniej paru dni.

Różnorodność cenowa

Na rynku perfum panuje duży wybór zapachów oraz szeroka rozpiętość cenowa. Wszystko zależy od nasycenia olejkami zapachowymi. Woda toaletowa posiada ich około 4-12%, woda perfumowana do 18%, esencja perfum od 22 do 40%. Na tzw. perfumy właściwe mogą sobie pozwolić nieliczni. Najdroższe perfumy w odróżnieniu od tych produkowanych na masową skalę tworzone są w małych ilościach i mogą kosztować setki tysięcy złotych. Jest to więc luksus dla wybranych. Na szczęście na półkach perfumerii można znaleźć przyjemne perfumy męskie i damskie w rozsądnych cenach.

Stopka autorska: perfumy męskie – http://www.iperfumy.pl/perfumy-mezczyzni/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz