Perspektywy podaży kredytów dla firm

Ponieważ sytuacja w Europie jest od roku dosyć niestabilna, wiele firm stoi przed trudną decyzją czy inwestować, czy odwlekać inwestycje na lepsze czasy. O ile rozbudowa przedsiębiorstwa, z własnych funduszy jest elementem długoterminowej strategii rozwoju, tak w przypadku konieczności dofinansowania przedsięwzięcia poprzez kredyt dla firm, pojawia się czynnik ryzyka, który należy dokładnie rozważyć.

Reklama

Czy pożyczka dla firm jest droższa?

kredyty dla firmOczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele firm może odczuwać pogorszenie się warunków finansowania, ale jest to często związane z indywidualnymi zapisami w umowach kredytowych. Banki chętnie zobowiązują firmy do robienia określonych obrotów na rachunku bieżącym, a mniejsze obroty skutkują zwiększeniem marży kredytu. Najczęściej taki zapis dotyczy
kredytów w rachunku bieżącym, ale banki coraz chętniej robią cross-sell kredytów i rachunków bieżących.

Przy kredytach inwestycyjnych pogorszenia marży nie odczują firmy, które mają bardzo dobre wyniki finansowe, zdrową strukturę należności i zobowiązań, zachowują płynność finansową, a do tego wykazują dochód na działalności operacyjnej i zysk netto oraz, w razie potrzeby, są skłonne dać zabezpieczenie rzeczowe. Takie podmioty starając się o kredyt dla firm mogą liczyć na dobre warunki wyjściowe kredytowania i możliwość negocjacji marży i prowizji. Natomiast firmy, które planują pozyskać kredyt w oparciu o przychody przyszłe, wykazane w biznes planie, będą musiały zapłacić więcej niż przed okresem zawirowań rynkowych.

Sposób na tańszy kredyt dla firm

Niezależnie od tego, o jaki kredyt się ubiega przedsiębiorstwo oraz jakie są wyniki finansowe, warto sprawdzić możliwości finansowania w różnych instytucjach. Niestety już dawno minęły czasy, kiedy dotychczasowy bank był skłonny przedstawiać preferencyjne warunki dla firm, z którymi współpracuje. Szukając innego banku, łatwiej negocjować, gdyż presja pozyskania klienta
jest na tyle duża, że banki chętnie odbierają klientów konkurencji.

Kredyty dla firm także można znaleźć w lokalnych centrach kredytowych, gdzie doradcy z doświadczeniem fachowo ocenią realizację przedsięwzięcia i wyszukają najkorzystniejszą ofertę. Firm oferujących kredyty jest najwięcej w Warszawie, ale wynika to z wielkości stołecznego rynku. Największa ilość firm w kraju, przekłada się także na bogate doświadczenia niezależnych doradców finansowych, dlatego właśnie warto rozmawiać z nimi o swoich planach inwestycyjnych.

Stopka autorska: pożyczka dla firm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz