Piec do sauny – drewniany czy elektryczny?

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z kąpieli w saunie przynosi wiele korzyści dla organizmu. Tego rodzaju zabiegi hartują i zwiększają odporność na infekcje, aktywizują procesy metaboliczne, regulują funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego, oczyszczają skórę, zmniejszają napięcie psychiczne i poprawiają jakość snu oraz wykazują szereg innych pozytywnych oddziaływań.

Tradycja i rodzaje saun

O tym, że sauna jest dobrodziejstwem dla naszego zdrowia i kondycji wiedziano już od bardzo dawna, badania archeologiczne wykazały bowiem, że takowe urządzenia istniały już 2500 lat temu. Szczególną popularność gorące kąpiele zyskały w średniowieczu, potem powoli o nich zapominano, chociaż przetrwały w Europie Północnej, by powrócić znowu do łask w połowie XX wieku. Dzisiaj niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego może wstawić odpowiedni piec do sauny i zafundować sobie przyjemność tego typu zabiegów.

Współcześnie korzysta się z różnych rodzajów saun, począwszy od tradycyjnej sauny fińskiej, poprzez łagodniejszą łaźnię parową, biosaunę, saunę solną, turecką, aż do sauny infrared, czyli działającej na zasadzie podczerwieni. Każdy rodzaj wymaga innego źródła energii, a w przypadku urządzeń standardowych, zainstalowania odpowiedniego typu pieca do sauny wytwarzającego potrzebną do gorących powietrznych kąpieli wysoką temperaturę.

Warunki, które trzeba uwzględnić

Z pewnością możliwość korzystania z zainstalowanego w domu urządzenia to ogromne ułatwienie i frajda dla domowników, jednak dobór odpowiedniego wyposażenia, w tym podstawowego elementu, jakim jest piec do sauny, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o wielkość pomieszczenia przeznaczonego na saunę, wysokość temperatury jaką chcemy uzyskać, rodzaj kąpieli (sucha czy mokra), wreszcie ilość osób jednocześnie korzystających.

Zależnie od możliwości finansowych i upodobań użytkownika dobiera się piece do sauny z większą lub mniejszą ilością kamieni, bowiem to od nich w największym stopniu zależy  utrzymanie określonej temperatury przez dłuższy czas, ilość wytwarzanej pary, a co za tym idzie, w ogóle jakość kąpieli. Kamienie stosowane w saunach muszą być specjalnie dobrane do tego właśnie celu. Nie powinno się używać zwykłych kamieni, ponieważ w wyniku pękania mogą uszkodzić piec.

Rodzaj pieca

Podstawowym dylematem większości osób decydujących się na urządzenie domowej sauny jest wybór zasadniczego elementu wyposażenia, jakim jest odpowiedni piec do sauny. Przez wieki do kąpieli w gorącym powietrzu używano pieców opalanych drewnem. Do dzisiaj znajdują one swoich gorących zwolenników, przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny klimat, jaki wytwarza naturalny ogień i pochodzące od niego ciepło. Ponadto wiele zależy od rodzaju wystroju, do tradycyjnej, drewnianej aranżacji zdecydowanie bardziej pasuje piec na drewno.

Jednak nieco większym zainteresowaniem cieszą się elektryczne piece do sauny, łatwe w montażu i obsłudze i charakteryzujące się nowoczesnym designem oraz wysoka wydajnością. Są wśród nich przeznaczone do sauny suchej piece jednofunkcyjne, jak również przystosowane do kąpieli suchej, mokrej czy ziołowej piece dwu funkcyjne.

Źródło: Megiw – producent saun

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz