Piece akumulacyjne, pompy ciepła, solary czy kotłownie? Jaki system grzewczy wybrać?

Ogrzewanie mieszkania, szczególnie w zimę, to niezwykle ważna kwestia. Na rynku mam wiele systemów ogrzewania, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się zatem owym systemom nagrzewania domów i mieszkań, wraz z ich pozytywnymi i negatywnymi cechami.

Reklama

piec akumulacyjnyZasadniczą kwestią jest fakt czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy może zamieszkujemy w wielkim bloku z płyty. W przypadku kiedy zamieszkujemy w blokowisku, niestety nie mamy wpływu na rodzaj ogrzewania naszego mieszkania. System grzewczy został narzucony podczas projektowania mieszkania i dlatego też musimy dostosować się do niego. Zazwyczaj w domach wielorodzinnych mieszkanie dogrzewa się za pomocą ciepła z kaloryferów. W nowym budownictwie wielorodzinnym istnieją różne systemy nagrzewania, jednakże wszystko uzależnione jest od ilości mieszkań. Przykładowo w małym bloku dość często spotyka się wielkie piece gazowe, które nagrzewają mieszkania.

Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli mówimy o domkach jednorodzinnych. Budując taki dom, śmiało możemy wybierać z wielu systemów ogrzewania. Piece akumulacyjne, pompy ciepła, solary czy kotłownie. Tak naprawdę każdy z owych systemów ma swoje plusy i minusy. Piece akumulacyjne, to niezwykle ciekawa opcja. Piece tego typu są przygotowane do tego, aby przede wszystkim dokładnie zbierać ciepło, po czym równomiernie rozprowadzać je po mieszkaniu. Piece akumulacyjne sprawią się raczej doskonale, w miejscach takich jak mniejsze domki, gdzie pokoje nie posiadają zbyt dużej powierzchni. Pompy ciepła to z kolei nowoczesne systemy ogrzewania, które powoli wchodzą na polski rynek. Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązanie, polega ono na pobieraniu ze źródeł wodnych wody, a następnie jej przerabianiu w energię cieplną, która specjalnymi systemami zostaje dostarczona do wskazanego miejsca odbioru. Metoda ta jednak dopiero raczkuje, i jeszcze mało kto zdecydował się na tego typu system do ogrzewania własnego mieszkania.

Solary, a dokładniej kolektory słoneczne, to kolejna możliwość do zagrzewania mieszkania. Umieszczone na dachu kolektory słoneczne, czerpią energię ze słońca. System ten jest doskonały, z jednego prozaicznego powodu. Mianowicie na instalację takowych urządzeń możemy dostać dotacje unijną.

Stopka autorska: Piece akumulacyjne – http://www.piece-akumulacyjne.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Witam autora artykułu. Proszę o pomoc, mam mieszkanie 25-30 m2 i chciałam je ogrzać piecami akumulacyjnymi, czy może mi ktoś doradzić ponieważ się na tym nie znam. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz