Ogród piękny przez cały rok

Wszyscy kochamy ogrody, szczególnie te zadbane, w których rosną ciekawe, atrakcyjne przez cały rok rośliny. Kiedy jednak zaczynamy tworzyć swój własny ogród, zastanawiamy się, jak to zrobić aby był efektowny, a jednocześnie nie sprawiał zbyt wielu kłopotów. Wiemy jednak, że nie ma takich ogrodów, które nie wymagałyby pielęgnacji. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, wybierajmy rośliny łatwe w uprawie. Jest wiele roślin dosyć łatwych w uprawie, a jednocześnie zachwycających swoją urodą przez cały rok.

Reklama

kwiatyW każdym, nawet małym ogrodzie, dobrze jest posadzić chociaż jedno większe drzewo, w którego cieniu łatwiejszy do zniesienia będzie upał. W cieniu korony tego drzewa, można stworzyć kolorowe miejsce odpoczynku i relaksu. Doskonale będą się tutaj czuły kwitnące byliny takie jak: hosty, dzwonki, naparstnice, tojady czy orliki. Stwórzmy niewymagające rabaty, na których zagoszczą wolno rosnące rośliny drzewiaste oraz długowieczne i długo kwitnące byliny, które nie będą wymagały zbyt wielu zabiegów.

Prawdziwą ozdobą każdego ogrodu są kompozycje roślin przebarwiających się, wyglądających inaczej w każdej porze roku. Z tych właśnie roślin zimozielonych, które nawet zimą są atrakcyjne, możemy stwarzać niezapomniane ozdoby bożonarodzeniowe. Tym piękniejsze, że wykonane własnoręcznie z materiału pozyskanego we własnym ogrodzie.

Lubimy rośliny iglaste, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów, zadbajmy o to aby w ogrodzie znalazło się kilka iglaków o różnych kształtach, mogą to być kuliste kosodrzewiny czy płożące jałowce. Niezwykłą urodą wyróżnia się ‚Jodła koreańska’. Jest to drzewko bardzo wolno rosnące, po 30 latach może osiągnąć zaledwie 4 m wysokości, ma niezwykle dekoracyjne fioletowo-błękitne, stojące szyszki i błyszczące igły, które od spodu są nieco jaśniejsze. Doskonała roślina do niewielkich ogrodów, ale w każdym wygląda uroczo.

Zaznaczmy kilka ciekawych akcentów, sadząc krzewy obsypane kolorowymi owocami od jesieni aż do wiosny. Może to być dzika róża, berberys, rokitnik czy jarzębina. Łącząc gałązki tych roślin obsypane błyszczącymi, czerwonymi i pomarańczowymi kuleczkami z gałązkami iglaków, możemy wykonać niespotykane ozdoby bożonarodzeniowe. Zmienność takich roślin jak: mahonie (wiosną kwitnie na żółto, latem czaruje zielenią, a jesienią owocuje na niebiesko i przebarwia się na czerwono), klony jesionolistne, ogniki, niektóre irgi, również zimozielone różaneczniki – zachwyca przez cały rok.

Wyjątkowo czarującą rośliną, zakwitającą o niezwykłej porze – od grudnia do lutego – jest ‚Oczar pośredni’, którego kwiaty (w zależności od odmiany) są żółte do miedziano-żółtych i pomarańczowych. Warto jeszcze wspomnieć o innej roślince niezwykłej i wytrzymałej, która budzi się do życia, nie zważając na śnieg i zimowe chłody. Mowa oczywiście o ciemiernikach, dzięki którym żaden ogród nie będzie smutny nawet w zimie. Ciemierniki to byliny długowieczne, a ich kwiaty zachwycają różnorodnością barw i czasami (choć raczej w rejonach o łagodniejszym klimacie) pojawiają się w okresie świąt, dlatego nazywane są też „różami Bożego Narodzenia”.

Stopka autorska: ozdoby bożonarodzeniowe – http://poradnikogrodniczy.pl/ozdoby-bozonarodzeniowe.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz