Pielęgnacja i konserwacja schodów drewnianych

Bez względu na materiał, z którego wykonane są schody, muszą one być poddane procesowi konserwacji i pielęgnacji.

Reklama

schody drewnianeW przypadku schodów drewnianych jest to szczególnie istotne. Dla trwałości i jakości wykonania niemałe znaczenie ma to jak zostaną one zakonserwowane za pierwszym razem. Ważne jest, aby drewno najpierw było pokryte specjalnym olejem, który wnika głęboko w strukturę materiału, przez co zabezpiecza go przed pękaniem. Następnie po oczyszczeniu powierzchni powinien zostać położony lakier. Jego powierzchnia nie może być za gruba, by nie powstawały zacieki i odbarwienia, których później nie da się łatwo usunąć. Do malowania schodów z drewna dawniej używało się kolorowych farb itp. ale obecnie używa się zazwyczaj lakierów z utwardzaczem. Schną one dzięki temu szybciej i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak trudno wykonać poprawki, kiedy lakier już obeschnie. W takim przypadku często nie obejdzie się bez cyklinowania i ponownego malowania.

Współcześnie często pokrywa się schody dodatkowo lakierem odpornym na działanie środków chemicznych obecnych w mocnych płynach o mycia podłóg. Dzięki temu chroni się drewno przed zniszczeniem spowodowanym żrącymi substancjami.

Drewniane schody mogą być lakierowane w różny sposób i z użyciem różnych materiałów. Można dzięki temu zadbać o ich trwałość i nienaganny wygląd, ponieważ dobrze dobrany lakier wydobywa z drewna detale jego struktury, pokazując wyjątkowy układ słojów. Często zdarza się, że to właśnie odpowiedni dobór lakieru sprawia, że schody stają się czymś więcej, niż tylko elementem pozwalającym na przemieszczanie się między piętrami.

Oprócz odcieni i kolorów ważny jest też stopień połysku. W niektórych przypadkach połysk jest wskazany, ale często stosuje się również lakier matowy lub półmatowy. Jego dyskretna struktura wydobywa subtelne tony z drewna lecz wygląda bardziej naturalnie.

Producent schodów z drewna zazwyczaj może polecić jakim rodzajem materiałów najlepiej konserwować wykonane przez niego schody. Warto jednak zapytać również o środki do pielęgnacji, polecane dla tego rodzaju drewna. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci, która potrafi uszkodzić nawet najlepsze gatunkowo materiały. Środki do pielęgnacji drewna zazwyczaj wzmacniają również lakier, których chroni zewnętrzną warstwę schodów. Niestety trzeba liczyć się z tym że intensywnie używane schody drewniane po kilku latach będą wymagały cyklinowania i ponownego zabezpieczenia ich lakierem.

Stopka autorska: schody drewniane – http://schodydomanski.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz