Pierwsza wizyta u ginekologa

ginekologPierwsza wizyta u ginekologa to często nie lada stres.  Jak wybrać odpowiedniego lekarza? Czy lepiej pójść do mężczyzny czy kobiety, oraz czego możemy się spodziewać po wizycie? Według lekarzy, pierwszy raz do gabinetu ginekologicznego warto udać się przed dwudziestym rokiem życia, chyba że, wcześniej następują niepokojące symptomy jak np. nietypowość krwawień miesiączkowych, ból lub pieczenie czy plamienia. Dobrym momentem na wizytę jest również planowane rozpoczęcie współżycia. Przy pierwszej wizycie warto spytać bardziej doświadczone koleżanki czy też mamę o najlepszego według nich specjalistę. Niekiedy warto potwierdzić ich informację w internecie gdzie na różnych forach kobiety wymieniają się wrażeniami z wizyty. Bardzo często to od tego wyboru zależy czy będziemy skrępowane, czy też lekarz wzbudzi w nas zaufanie i łatwiej będzie odpowiadać na zadawane przez niego, często intymne pytania jak na przykład czy już współżyłyśmy  Pamiętajmy, że możemy pójść do lekarza kobiety, to od nas zależy jakiej płci jest nasz lekarz  ginekolog. Warszawa, Gdańsk czy Poznań to miast w których jest mnóstwo gabinetów ginekologicznych – jest w czym wybierać, nie musimy udawać się do tego w najbliższej okolicy.

Reklama

Jeśli stres czy też skrepowanie nadal nam towarzyszy poinformujmy lekarza, że jest to nasza pierwsza wizyta. Najczęściej w takich przypadkach ginekolog krok po kroku wyjaśnia czynności które wykonuje. Kiedy już oswoimy się z sytuacją lekarz przeprowadzi tak zwany wywiad zdrowotny. Możemy spodziewać się pytań typu: kiedy wystąpiła pierwsza menstruacja czy jest regularna, ile zazwyczaj trwa i tym podobne. Następnym krokiem jest zbadanie/ocena zewnętrznych narządów płciowych. Do badania tego kobieta musi rozebrać się od pasa w dół i zając miejsce na fotelu ginekologicznym. Po badaniu powierzchownym następuje badanie wnętrza narządu rodnego. Do tego celu lekarz-ginekolog używa wziernika – narzędzia dzięki któremu może delikatnie rozszerzyć ściany pochwy oraz pobrać wymaz. Podczas badania wnętrza narządów rodnych lekarze korzystają z żelu nawilżającego aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie. Podczas pierwszej wizyty warto również zbadać piersi, czynność ta ginekolog wykonuje manualnie.

Jak widać pierwsza wizyta u lekarza ginekologa nie musi być przykrym doświadczeniem. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy czego możemy się spodziewać, jak i również odpowiednio wybierzemy naszego lekarza. Nie bójmy się udać do specjalisty gdyż strach ten może to mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

Stopka autorska: ginekolog. Warszawa – http://www.demeter.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz