Pierwszy system alarmowy w topologii drzewa

Jeśli interesujesz się nowościami w dziedzinie zabezpieczeń mienia (SSWiN) czy też planujesz montaż przewodowego systemu alarmowego w domu, z pewnością zainteresuje Cię ta technologia.

Reklama

Topologia drzewa w systemach alarmowych

Pojęcie topologii jako takiej w systemie alarmowym jest zagadnieniem czysto technicznym. Określa ono bowiem sposób, a raczej architekturę łączenia elementów alarmu domowego tj. czujki, klawiatury czy syreny z jego jednostką centralną czyli centralą alarmową.

Przeważnie przyszłego użytkownika mało obchodzą tego rodzaju zagadnienia techniczne, choć wiedza ta w znaczny sposób mogłaby pomóc mu przy doborze lepszego i często tańszego rozwiązania.

Topologia drzewa i topologia gwiazdy

Zacznijmy więc od podstaw aby później móc pokazać różnicę w architekturach oraz co faktycznie zyskuje klient oraz instalator.

Topologia gwiazdy wymusza podłączanie każdego elementu systemu alarmowego osobnym przewodem do jednostki centralnej. Układ taki można zilustrować właśnie jako gwiazdę
z centralą w środkowym punkcie. Nietrudno zauważyć również, że całkowitą długość potrzebnego przewodu określić można jako sumę długości wszystkich połączeń element-centrala.

Kolejną rzeczą jest fakt, że tak dużą ilość przewodu należy jeszcze pochować pod warstwą tynku. Każdy kolejny element systemu, to dodatkowy przewód. Im więcej elementów, tym więcej pracy należy włożyć w przygotowanie ścian pod okablowanie oraz późniejszą renowację.

Topologia gwiazdy

Topologia drzewa wzięła swoją nazwę z natury. W systemie alarmowym tego rodzaju z centrali alarmowej „wyrasta” jeden (lub więcej – w zależności od ilości magistral) przewód do którego podłączony jest pierwszy element systemu (na danej magistrali). Następnie element ten staje się „węzłem” do którego można przyłączyć kolejne elementy systemu, a do nich kolejne.  Upraszczając, zbudowanie nawet zaawansowanego systemu można by oprzeć na pojedynczym przewodzie
z niewielką ilością rozwidleń.

Topologia drzewa - diagram

Jaka jest zatem różnica między tymi architekturami? Mówiąc w skrócie .. ogromna. Można ją wyrazić przez pryzmat wielu czynników:

  • długość potrzebnego przewodu (koszt materiału),
  • czasochłonność wykonania instalacji i wykończenia,
  • koszt renowacji,
  • czynnik higieniczny (kurz).

Wszystkie ww. czynniki przemawiają zdecydowanie na korzyść topologii drzewa. Architektura ta daje instalatorom ogromne możliwości już na etapie projektowania systemu a później przynosi spore oszczędności czasu przy jego wykonaniu.

Dla użytkownika jest ona sposobem na sporą oszczędność finansową oraz szybsze wykonanie tej de facto bardzo inwazyjnej inwestycji.

Porównanie potrzebnego przewodu i czasochłonności wykonania.

Jeszcze jeden As w rękawie

Na koniec został jeszcze jeden atut systemów alarmowych w topologii drzewa. Większość alarmów dobrej klasy posiada budowę modułową. Pozwala ona na instalację podstawowej (minimalnej) konfiguracji systemu w ograniczonym zakresie środków finansowych a w późniejszym czasie umożliwia jej rozbudowę.

Jeśli centrala nie pozwala na wprowadzenie nowych elementów drogą radiową (bezprzewodowe systemy alarmowe) i trzeba wykonać nowe połączenia drogą przewodową, w topologii gwiazdy oznaczać to będzie ponowne kucie ścian niejednokrotnie od samej centrali (jeśli instalacja nie została oparta o szerokie peszle na kolejne przewody).

W przypadku topologii drzewa kucie ściany będzie jedynie na odcinku nowego elementu oraz najbliższego elementu zainstalowanego już systemu.

Stopka autorska: System alarmowy w topologii drzewa – http://ja100.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 3)


komentarze 2

  1. avatar

    Hmm dobry artykuł .. na czasie bo właśnie jestem na kupnie takiego alarmu do domu. Szkoda tylko że niema żadnej wzmianki o jakimkolwiek alarmie w tej topologii drzewa.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • avatar

      Ze względu na regulamin nie mogłem zamieścić w artykule marki. Jednym z takich systemów alarmowych w topologii drzewa jest Jablotron 100 w Polsce dostępny od 2011 roku. Zresztą na dole artykułu jest link (pewnie mało widoczny) do tego systemu i jego możliwości.

      VN:F [1.9.18_1163]
      Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz