Plan treningowy jako klucz do sukcesu w kulturystyce

siłowniaSiłownia to dla jednych przygoda i hobby, dla innych zaś spory kawałek życia. Te dwie grupy można bardzo szybko i łatwo zidentyfikować. Pierwsza grupa trenuje według uznania, druga według ściśle określonego planu treningowego. Zazwyczaj jest to plan rozpisany na długi czas, a nie tylko kilka następnych treningu. W dzisiejszej publikacji poruszamy temat budowania makrocyklów, motywacji do treningu oraz kluczom do osiągnięcia sukcesu w kulturystyce.

Budowa planu treningowego

Pierwszym etapy ustalania planu treningowego jest wyznaczenie sobie celu. Można podzielić je na trzy duże grupy, a mianowicie: budowa masy mięśniowej, rzeźbienie sylwetki oraz wzrost siły. Wybór zazwyczaj zależny jest od naszych predyspozycji, a konkretniej od budowy naszego ciała (otyłości lub deficytu masy), wieku i kilku innych czynników.

Tak naprawdę plan treningowy zawsze powinien składać się z trzech etapów w następującej kolejności: masa, siła, rzeźba. Nawet jeśli ważymy ponad normę to mamy pewnie więcej tłuszczu, aniżeli czystych mięśni. Zatem należy poprawić bilans białek, węglowodanów i przy okazji robienia masy mieśniowej maksymalnie ograniczyć spożywanie tłuszczu. Wówczas siłą rzeczy nabierzemy zarówno masy mięśniowej, jak i zredukujemy tkankę tłuszczową. Drugim etapem jest zwiększanie siły, a więc etap, który bardzo często omijamy. To błędne rozwiązanie, gdyż podczas treningu typowo siłowego przygotowujemy mięśnie do większego wysiłku podczas robienia tzw. Rzeźby.

Zatem, nie należy wprowadzać korekt do tego schematu. Budowanie makrocykli treningowych powinno zawsze być oparte właśnie o ten schemat. W przeciwnym razie możemy bardzo dużo stracić na efektywności całego treningu, czego rzecz jasna byśmy niechcieli.

Motywacja do treningu

Często słyszymy o ambicjach znajomych, ich planach rozwoju sylwetki. Fajnie się planuje, do czasu gdy nie wkraczamy w fazę trudnego, wyczerpującego treningu. By przejść ten etap pomyślnie potrzeba determinacji i silnej woli. Motywować sie można na kilka różnych sposobów.

Można przeglądać blogi i dzienniki treningowe najlepszych. To uzmysłowi nam, że może się udać. Jeżeli inni mogli, dlaczego nam miałoby się nie udać? Jest to chwilowy motywator, ale naprawdę bardzo skuteczny. Można czytać takie blogi przed samym treningiem, co dodaje psychicznej energii. Wówczas trening wydaje się zdecydowanie przyjemniejszy.

Bardzo dużo osób zapomina, że siłownia to nie miejsce odpoczynku. Kto nie wylewa potu, ten nie ma rezultatów. Osoby, które mają ochotę luźno poćwiczyć powinny złapać za rower lub zacząć biegać. Na siłowni trzeba męczyć mięśnie do momentu ich upadku. Uczucie zmęczenia, owszem – może być względnie przyjemne, ale nie do takiego stopnia by nazwać trening czymś przyjemnym. Oczywiście w początkowej fazie zabawa sztangielkami, wykonywanie ćwiczeń na maszynach może wydawać się fajne, ale z czasem to uczucie zanika. Z resztą – to logiczne, żaden obowiązek nie jest przyjemny.

kulturysta

Klucze do sukcesu

Wspomniany długoterminowy plan treningowy i motywacja to tylko dwa czynniki stanowiące część całego klucza do sukcesu. Nie sposób wymienić wszystko to co pozwoli osiągnąć sukces w kulturystyce. Można jednak napomknać o dwóch pozostałych rzeczach, które zdecydowanie przybliżą nas i nasze ciało do perfekcji. Mowa oczywiście o diecie oraz sumienności.

Dieta jest na tyle ważna, że wielu trenerów od niej zaczyna układanie planu treningowego. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu z czegoś masa, siła i energia musi być budowana. Należy zapewnić odpowiedni bilans wszelkich wartości odżywczych. Mamy na myśli nie tylko białko, węglowodany i tłuszcze, ale także inne składniki takie jak witaminy, mikroelementy i inne. Można korzystać z gotowych rozwiązań, jednakże one nigdy nie będą tak skuteczne jak indywidualnie stworzona dieta. W końcu każda jednostka jest inna.

Jeśli chodzi o sumienność to bez niej nikt nie osiągnie sukcesu w żadnej dziedzinie. Ciężka praca musi wiązać się z sumiennością i systematycznością. Kulturystyka w tym przypadku nie jest inna i od każdego nowego sportowca wymaga się właśnie takich cech. Posiadając je – mamy już niemal połowę przebytej drogi do naszego sukcesu, tudzież celu.

Stopka autorska: plan treningowy – http://hormonwzrostu.edu.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Bardzo ciekawy artykuł. Od kilku lat interesuje się kulturystyką i jestem zapalonym amatorem. Tak jak pisałeś w podpunkcie motywacja – jeżeli chcesz ćwiczyć na siłowni należy nastawić się na ciężkie treningi, a nie chodzić na siłownie w celu pogadania ze znajomymi.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz