Podatek liniowy – możliwy w Polsce?

Od lat w Polsce istnieje dyskusja dotycząca sposobów opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Najwięcej emocji budzą różnice między podatkiem progresywnym, a podatkiem liniowym. Gospodarczy liberałowie są zdecydowanymi zwolennikami wprowadzania tej drugiej opcji. Jednocześnie trzeba zauważyć, że przedsiębiorcy w Polsce mają możliwość dokonania wyboru, z której formy opodatkowania chcą korzystać.

Reklama

Opodatkowanie progresywne

Osoby mogą rozliczać swoje przychody, np. z prowadzonej działalności gospodarczej, na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 18-32 proc. Oznacza to, że po przekroczeniu progu 85 528 zł stawka podatku zmienia się z 18 do 32 proc. Zwolennicy takiego rozwiązania są przekonani, że opodatkowuje to jedynie najlepiej zarabiających, a więc jest zgodne z zasadami sprawiedliwości społecznej. Oczywiście przeciwnicy mówią o tym, iż taka forma opodatkowania sprzyja tzw. kreatywnej księgowości – szukania dodatkowych kosztów, sztucznego pomniejszania uzyskiwanego przychodu – aby tylko nie przekroczyć progu podatkowego.

Opodatkowanie liniowe

Inaczej wygląda sprawa w przypadku podatku liniowego wynoszącego 19 proc. od uzyskiwanego przychodu. Jest to stawka od razu wyższa od najniższej stawki podatku w podatku progresywnym. Oznacza to, że w praktyce na taką formę opodatkowania decydują się jedynie ludzie znacząco przekraczający próg podatkowy. Opodatkowanie takie przeznaczone jest dla przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że w druku dotyczącym tej formy opodatkowania, czyli w PIT-36L, można rozliczać się jedynie indywidualnie (bez systemów preferencyjnych dla małżeństw). Jeżeli doda się do tego brak możliwości stosowania różnych ulg i odliczeń, sprawia to, że rozwiązanie to jest opłacalne jedynie w przypadku uzyskiwania wyjątkowo wysokich przychodów. Widać więc, że jest to czysty podatek liniowy, który sprawiedliwie obejmuje każdy uzyskany przychód. Jednak porównując go z podatkiem progresywnym staje się on zdecydowanie mniej atrakcyjny dla przeciętnego Polaka. Nie dziwi więc, że więcej osób wciąż korzysta z opodatkowania według skali podatkowej.

Który lepszy?

Choć dyskusja między zwolennikami jednej lub drugiej opcji wciąż trwa, należy zwrócić uwagę, że osoby pracujące nie mają możliwości dokonania wyboru formy opodatkowania – decyzja jest więc tak naprawdę przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców. Trzeba się także zastanowić, czy podatek powinien być sprawiedliwy społecznie czy też zwyczajnie… sprawiedliwy.

Stopka autorska: PIT-36l na doktorpit.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz