Podatki: fiskus liczy na elektroniczne PITy

Ministerstwo Finansów szacuje, że w 2012 roku do Urzędów Skarbowych wpłynie rekordowa liczba elektronicznych wzorów podatkowych. Dlaczego? Liczne udogodnienia mają motywować podatników do korzystania z oprogramowania podatkowego.

Reklama

System e-Deklaracje jako część Projektu Informatyzacji Państwa

klawiaturaMinisterstwo Finansów wprowadziło w 2008 roku uruchomiło system e-Deklaracje, czyli rządowy projekt, który umożliwia każdemu podatnikowi nadesłanie PITu przez Internet. System był jednym z pierwszych projektów modernizacji sektora administracyjno-urzędniczego.
Jest to część Projektu Informatyzacji Państwa, który ma doprowadzić do:

  • zwiększenia sprawności działania sektora administracyjno-urzędniczego w oparciu o najnowsze zdobycze technologii oraz narzędzia teleinformatyki
  • świadczenia usług elektronicznych odpowiadających potrzebom każdego obywatela
  • stworzenia optymalnych warunków do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego

Internet w służbie podatników

W Internecie można znaleźć wszystko, twierdzi większość internautów. Teraz w sieć internetowa oferuje elektroniczne rozliczenia, oprogramowanie, wzory podatkowe i poradniki jak rozliczyć się z fiskusem.

Podatnik nie musi już fatygować się do Urzędów Skarbowych po formularze podatkowe. Teraz może je pobrać w formie PDF lub pod postacią aktywnego formularza, który działa na zasadzie arkusza kalkulacyjnego.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które oferuje system e-Deklaracje jest skorzystanie z gotowego programu do rozliczania podatkowego. W sieci znajduje się wiele aplikacji tego typu i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie zważywszy, że większość z nich dostępna jest za darmo.

Fiskus ułatwia internautom zadanie

Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw potrzebom internautów i wprowadziło pewne ułatwienia w systemie e-Deklaracje. Od zeszłego roku elektroniczne formularze podatkowe nie wymagają użycia e-podpisu kwalifikowanego. Zamiast tego należy podać:

  • imię
  • nazwisko
  • datę urodzenia
  • numer PESEL lub NIP (dla przedsiębiorców)
  • wysokość przychodu z poprzedniego roku podatkowego

Podatnik, który chce rozliczyć się razem ze współmałżonkiem przez Internet nie będzie zobowiązany przynosić do US żadnego zaświadczenia. Programy do PIT automatycznie uwzględniają małżonków podczas elektronicznego rozliczania. Wystarczy wybrać właściwą formę rozliczania.

Stopka autorska: rozliczenia, oprogramowanie, wzory – http://www.pitpro.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz