Jak Duńczycy rozliczają się z urzędem skarbowym?

pieniądzeNa urząd skarbowy narzeka niemal każdy. Mamy mu wiele do zarzucenia. Czy jest tak tylko w Polsce? Okazuje się, że nie. Co raczej nie zaskakuje, w innych krajach jest podobnie. Dużo do zarzucenia mają Urzędowi Skarbowemu także najszczęśliwsi ludzie w Europie – Duńczycy. SKAT, bo tak nazywa się duński urząd skarbowy, jest stałym obiektem krytyki w tym kraju. Choć przewodniki podają inaczej, większość Duńczyków narzeka na wysokość podatków. Są one rzeczywiście duże – około 50% miesięcznej wypłaty trafia do SKATU. Trzeba jednak przyznać, że pieniędzmi tymi zarządza się dobrze, są one w dużej mierze przeznaczane na sektor publiczny i na bardzo rozwinięty w Danii system pomocy socjalnej. Do tego dochodzi szereg ulg, mających stymulować gospodarkę (np. ulga przyznawana za spłacanie kredytu mieszkaniowego).

Reklama

Żeby plusy nie przysłoniły minusów

System ulg ma jednak swoje ujemne strony. Może czynić deklarację skomplikowaną. W Polsce mamy prosty sposób na rozliczenie Program do PIT. Za jego pomocą jesteśmy w stanie szybko i poprawnie wypełnić naszą deklarację. W Danii rozliczenie przez internet jest pozornie prostsze. Nie potrzebujemy do tego żadnego programu. Logujemy się na stronę urzędu skarbowego i tam mamy dostęp do naszej deklaracji. Jednak łatwo jest popełnić błąd, a w SKAT sprawdza rozliczenia nawet na parę lat wstecz. Możemy więc się niemiło zdziwić, kiedy po paru latach przyjdzie nam do zapłacenia kara wraz z odsetkami.

Frontem do obywatela

Chcąc ułatwić Duńczykom życie SKAT sam przygotowuje dla nich rozliczenia. Robi to jednak w swoim niepowtarzalnym stylu. Najczęściej nie są w nich uwzględniane żadne ulgi i prawie zawsze stwierdzona zostaje niedopłata. Może więc się zdarzyć, że w rozliczeniu stwierdzono, że musimy zapłacić 12.000 DKK, podczas gdy należy nam się zwrot rzędu 6.000. To 18.000 różnicy (około 10. 000 zł.). Tak więc narzekając na podatki zawsze możemy pocieszyć się myślą, że mogło być gorzej.

Stopka autorska: rozliczenie Program do PIT – http://program-pit.info/programpit.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz