Co warto zobaczyć na Podhalu?

Pobyt na Podhalu niekoniecznie musi wiązać się z narciarstwem, czy wyprawami w Tatry. Okolice Zakopanego mają wiele atutów – nie tylko związanych z ukształtowaniem terenu i pięknymi krajobrazami. Warto spędzić tu czas uprawiając sport, ale także poznając wyjątkową tradycję i kulturę. Można na przykład podążać szlakami kulturowymi, wiodącymi przez Podhale.

Reklama

domek na PodhaluSzlak Dzidzictwa Kulturowego Podtatrza stworzony został z myślą o turystach, którzy chcieliby odwiedzić pracownie twórców ludowych, warsztaty rękodzielników, oraz poznać tradycyjne rękodzieło artystyczne. Turyści mają szanse oglądać m.in. tradycyjne malarstwo na szkle, hafciarstwo, rzeźbę, kowalstwo artystyczne, tworzenie instrumentów.

Część Szlaku Architektury Drewnianej wiedzie przez Podhale. Warto zobaczyć kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Obiekt ten znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba też zobaczyć Chochołów. Wieś ta jest niezwykle urokliwa dzięki charakterystycznej drewnianej zabudowie. W Zakopanem natomiast najważniejsze są drewiane wille, oraz kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce.

Małopolski Szlak Oscypka oczywiście także znajduje się na terenie Podhala. Łączy on bacówki produkujące ten niepowtarzalny produkt regionalny. Niekażdy wie, że góralski oscypek chroniony jest unijnym certyfikatem. Ochronie podlega jego nazwa, kształt, skład, oraz sposób przyrządzania.

Szlak Zbójnicki promuje turystykę w Karpatach, a więc także na Podhalu. Twórcy szlaku dążą do rozpowszechnienia wiedzy na temat folkloru, regionalizmu, historii, zwyczajów i obyczajów górali.

Pozostaje jeszcze kwestia techniczna – w jaki sposób zorganizować pobyt na Podhalu, by skorzystać najwięcej. Można wybierać między różnymi formami zakwaterowania: hotele, schroniska, gospodarstwa agroturystyczne, apartamenty. Zakopane oferuje głównie noclegi w pensjonatach, oraz niezależne apartamenty, na podhalańskich wsiach łatwiej natomiast znaleźć nocleg w agrogospodarstwach.  Z całą pewnością nie ma problemu z zakwaterowaniem – jeśli chodzi o nocleg, Zakopane jest przygotowane na przyjazd wielu turystów. Miłośnikom odkrywania dziedzictwa polecamy raczej gospodarstwa agroturystyczne. Sam pobyt wśród miejscowej ludności to okazja do zapoznania się z góralską tradycją (także w zakresie gastronomii). Osoby, które cenią spokój, niezależność i luskus, na pewno najlepiej będą się czuły w ekskluzywnych apartamentach. Rozlokowane są one zazwyczaj blisko centrum Zakopanego, a ich wyposażenie zaspokaja wszystkie potrzeby (sprzęt agd, dostęp do internetu, kino domowe, sprzęty dla małego dziecka itp.). Zorganizowane kilkudziesięcioosbowe  grupy mogą natomiast rozpocząć poszukiwania od pensjonatów. Nierzadko znajduje się w nich basen, stoły do ping ponga, bilard itp.

Stopka autorska: apartamenty Zakopane

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz