Podróże po pięknej Grecji

Podróż do Grecji od dzieciństwa była moim marzeniem. Gorące słońce, piękne plaże i szaleni Grecy. Jednak wcale nie to było głównym powodem mojej wyprawy.

Reklama

Zawsze fascynowała mnie kultura starożytności, a greckie polis były moim konikiem. Dlatego gdy udało mi się już zebrać potrzebne pieniądze, wyjechałam na całe dwa miesiące. Oczywiście odrobinę bałam się takiego samotnego wypadu, jednak się opłaciło. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludi, którzy pomogli mi w odkryciu piękna zarówno Grecji historycznej jak i współczesnej. Mając takie doświadczenie, chcę podzielić się zdobytymi cennymi informacjami. Może dzięki temu ktoś zaplanuje swoją wymarzoną podróż po Grecji. Wskażę więc kilka znanych miejsc i krótko opowiem o ich charakterze.

Piękno Grecji zależy od naszych wymagań i oczekiwań. Każdy jest inny i może lubić zupełnie przeciwne rzeczy niż ja, ale Grecja właśnie dlatego jest wspaniała, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Przykładowo ja szukałam głównie sentymentu, historii i kultury greckiej. Nocny spacer po ateńskiej Place otworzył mi oczy na piękno tego miasta, choć za dnia stolica Grecji jest bardzo przytłaczająca i cóż…po prostu brzydka. Jedynie Plaka stanowi wyspę w środku miasta, która jakby odcięła się od reszty świata. Najlepiej właśnie nocny spacer ukazuje jej charakter i piękno, gdy Akropol oświetla wąskie, stare uliczki, a w mijanych tawernach słychać tradycyjne greckie melodie i śpiewy.

Z Aten warto jednak szybko się wyrwać w dalszą podróż, zarówno na północne jak i południowe rejony Grecji. Północ jest zielona, chłodniejsza i żywsza. Idealne miejsce dla miłośników górskich szlaków! Malutkie wioski malowniczo położone na zboczach wielkich gór chętnie przyjmują turystów. Ja odwiedziłam Mikro Papigo. Prawdziwy raj zarówno dla bogaczy jak i ludzi z nie tak wypchanymi portfelami. Polecam to miasteczko każdemu, gdyż jestem pewna, że nikogo nie rozczaruje. Ta część Grecji to również słynne Meteory -klasztory umieszczone na wysokich skałach. Należą do listy UNESCO i wcale mnie to nie dziwi, bo są niesamowite!

meteora

Jadąc na południe wkraczamy w rejon spieczony gorącym słońcem. Cały Peloponez wygrzewa się w promieniach słonecznych. Tutaj znajdzie się wiele atrakcji cennych pod względem historycznym i architektonicznym. Oczywiście konieczne do odwiedzenia są Mykeny! Lwia brama robi ogromne wrażenie…Każdy miłośnik kultury starożytnej Grecji będzie oglądał to miejsce z zapartym tchem. Może nie wszyscy pamiętają, ale również w tym miejscu znajduje się słynny grób Agamemnona. Obowiązkowy przystanek! Wiele z miast położonych na południe od Aten ma własne świetnie zachowane zamki, jak np. Nafplio. Urocza miejscowość, która oprócz swojej głównej atrakcji na wzgórzu (właśnie wielkiego pięknego zamku) posiada też wspaniałą plażę. Wspominam ją jako jedną z najpiękniejszych.

Na koniec zostają oczywiście greckie wyspy. Wybór jest wielki. Najbardziej znane to Mykono, Santorini, Rodos i oczywiście Kreta. Wyspy mają swój szczególny urok i nawet własne tradycje. Grecy pochodzący z tych terenów różnią się także charakterem i obyczajowością od mieszkańców kontynentu. Tutaj usłyszymy inne, charakterystyczne dla wysp melodie oraz skosztujemy wspaniałych greckich przysmaków! Zwiedzanie poszczególnych wysepek może być najpiękniejszym przeżyciem. Jeśli lubicie spędzać czas na plaży, opalając się i pijąc drinki, to te największe wyspy są idealne dla was. Dla amatorów cichszych wakacji polecam mniejsze wysepki. Grecja ma ich ponad sto, więc jest w czym wybierać 🙂

mykonos

Niesamowite zróżnicowanie Grecji pod względem zarówno natury jak i kultury i dorobku człowieka sprawia, że podróżowanie po tym kraju wcale się nie nudzi. Otwartość mieszkańców (szczególnie małych miejscowości i wysepek) ułatwia całą sprawę. Zachęcam wszystkich do poznawania Grecji. Niezależnie czy kocha się jej historyczne dziedzictwo czy piękne plaże. Każdy znajdzie dla siebie cząstkę, która go zachwyci.

Stopka autorska: Mykono – http://podroze-po-europie.manifo.com/mykonos-_wyspa_zabaw

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz