Podsłuch telefonu – kiedy jest legalny?

Wśród najróżniejszych ofert sklepów detektywistycznych, które znajdziemy na rynku, dużo jest tych związanych z podsłuchami telefonów. Dostępność tego rodzaju produktów sprawia, że czujemy coraz większą potrzebę ich zakupu. Spowodowane to może być nieufnością w stosunku do partnera lub pracownika. Również chęć kontrolowania naszego dziecka i zapewnienie mu bezpieczeństwa skłania nas do takich rozważań. Jednak wielu z nas obawia się czy jest to całkowicie legalnie, czy słusznie?

Reklama

Kiedy podsłuch telefonu jest przydatny?

Zastosowań takiego podsłuchu znajdziemy w naszym życiu wiele. Często pewne informacje, których nie słyszymy mogłyby zaważyć na naszych dalszych decyzjach czy życiu. Dotyczy to zarówno aspektu zawodowego jak i prywatnego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej w jakich sytuacjach możemy skorzystać z podsłuchu telefonu nie łamiąc przy tym prawa.

Co na to polskie prawo?

Według art. 47 Konstytucji RP “Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz decydowania o swoim życiu osobistym”. Jak widać podsłuchiwanie innych nie tylko może być nieetyczne, ale również godzi w konstytucyjne prawo do prywatności.

W Kodeksie karnym za to czytamy w art. 267 par. 3 kk  “nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.

W przypadku gdy ujawniamy nagranie, które uzyskaliśmy przez podsłuch, a dotyczy tajemnicy państwowej, może grozić nam do 5 lat więzienia.

Duże zmiany w tym kierunku zaszły 8 września 2016 roku, wraz z nowelizacją art. 308 kpc.  Kodeksu postępowania cywilnego. Od tego momentu nagrania mogą stać się dowodem w sądzie. W szczególności w przypadkach kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i najbliższych lub łamane jest prawo, a nie ma na to innych dostatecznych dowodów.

Czy możemy podsłuchiwać dzieci?

Musimy pamiętać o tym, że każde dziecko ma zapewnione prawo do prywatności, które gwarantuje mu Konwencja o Prawach Dziecka. Jednak dla wszystkich rodziców kwestia opieki i zapewnienia bezpieczeństwa swojemu potomstwu jest najważniejsza. Czy możemy zatem skorzystać z podsłuchu w ich przypadku? Oczywiście, jeżeli obawiamy się, że nasze dziecko może być źle traktowane przez nianię lub innego opiekuna. Zwłaszcza gdy jest ono maleńkie i samo nie jest w stanie poskarżyć się na czyjeś złe zachowanie.

Troszeczkę inaczej sprawa wygląda w przypadku nastolatków. Zazwyczaj chcą mieć dla siebie więcej intymności. Dlatego warto korzystać z podsłuchu telefonu jak są naprawdę ku temu zdecydowane powody, gdyż śledzenie jego rozmów z przyjaciółmi czy sympatią może naruszyć jego strefę prywatności. Prawo nie reguluje tu dokładnych granic więc najlepiej zachować umiar.

Podsłuch telefonu partnera

Jest najczęściej wybieraną przez Polaków formą kontrolowania swojego partnera lub współmałżonka. W szczególności gdy potrzebne są dowody na jego niewierność. W takim przypadku zdarza się, że sąd je przyjmie i orzeknie o winie niewiernego małżonka. Warto wiedzieć, że pozostawanie w związku z osobą, którą podsłuchujemy nie zmienia faktu, że nie możemy tego robić.

Podsłuch telefonu, a praca

W dzisiejszych czasach, prowadząc własną firmę bardzo trudno jest zaufać pracownikom. Nigdy nie wiadomo czy ich intencje są szczere i nie próbują nas oszukać. Dlatego też pracodawcy często decydują się na podsłuch telefonów, aby w razie czego móc szybko zareagować na różnego rodzaju nadużycia. Mamy prawo do kontrolowania i utrwalania rozmów, kiedy chcemy zapobiec przestępstwu, lub uzyskać interesujący nas dowód. Do tego jednak potrzebna jest nam decyzja sądu lub prokuratora. Przydatne do tego oprogramowanie do podsłuchu znajdziemy na stronie sklepu detektywistycznego Alfatronik https://www.alfatronik.com.pl/podsluchy-telefonow-c-4_27.html.

Jak widać podsłuchu telefonu trzeba używać z głową i w wymagających tego sytuacjach. Wszystko jest dla ludzi warto tylko znać umiar.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz