Podstawy projektowania stron internetowych

Kiedy zlecamy komuś zaprojektowanie naszej strony internetowej bardzo często okazuje się, że tracimy dużo czasu na dyskusje, bo nie wiemy, że pewnych rzeczy nie da się łatwo i tanio wykonać. Rozwiązania webowe znacznie róznią się od tych, które znamy z codziennego życia, a tworzenie stron w niczym nie przypomina pracy z edytorem tekstu.

Reklama

kobieta z laptopemJest kilka rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy dyskutować z grafikiem o projektowaniu stron internetowych.

Kolory w internecie

To jaki kolor widzimy na naszym monitorze jest wypadkową wielu rzeczy – nie tylko tego, jaki odcień dobrała osoba projektująca nasza stronę www, ale także jakości naszego monitora oraz jego ustawień (technicznych, chociaż kąt padania światła na nasz komputer też ma znaczenie).

Praktycznie więc każdy widzi inny kolor. Projektanci witryn webowych korzystają z palety tak zwanych bezpiecznych kolorów, które dają pewność, że będa wyglądać podobnie na każdym komputerze.

Projektowanie dla użytkownika

Jedną z podstawowych zasad projektowania stron internetowych jest użyteczność. Webdesignerzy zwracają uwagę na to, żeby strona była czytelna i żeby odbiorcy mogli sie łatwo zorientować jak działa. Dlatego dobrze zaprojektowana strona to najczęsciej coś zupełnie innego niż witryna internetowa z wizualnymi wodotryskami. Liczy sie pomysł, a nie ozdobniki.

Tak więc jeżeli grafik, który projektuje dla nas stronę www proponuje, żeby coś uprościć, a nie upiększać na siłę – warto mu zaufać. Takie podejście wcale nie wynika z lenistwa, a raczej z doświadczenia.

Czcionki na stronach www

Inną regułą projektowania stron internetowych, o których się często zapomina jest dobór bezpiecznych czcionek. Pamiętajmy, że czionka nie jest elementem strony www, ale jest pobierana z komputera osoby odwiedzającej serwis. Dlatego jeżli dobierzemy w projekcie naszego serwisu www fantazyjny krój to mozliwe, że nikt go nie zobaczy. Zamiast tego komputer podmieni czcionkę z wymyślnej na domyślną, zmieni się szerokość kolumn i wyświetli się część tekstu lub nasza strona będzie wyglądać jakby się rozpadła. Dlatego w projektowaniu stron internetowych krój czcionki podlega najczęściej zawężeniu najpopularniejszych rodzajów i lepiej się trzymać tej zasady.

Stopka autorska: projektowania stron internetowych – http://www.fsi.pl/Realizacje/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz